SAEVIS TRANQUILLUS IN UNDIS Bovenstaande spreuk betekent 'Rustig te midden van woelige golven' en is van niemand ijiinder dan Willem van Oranje. Hij is onze Vader des Vaderlands en hij leefde in de onrustige tijd van de Tachtigjarige Oorlog. We weten allemaal hoe het met hem is afgelopen. De tijd waarin we nu leven is ook verre van rustig te noemen. Geen oorlog, maar een pandemie die nogal voor onrust zorgt. Deze spreuk zou dus ook voor ons van toepassing kunnen zijn. Wat hierbij vooral mijn interesse opwekte was, dat het symbool bij deze spreuk een ijsvogel zou zijn. Ik las dat de spreuk en de vogel afgebeeld zijn op het standbeeld van Willem van Oranje dat op het Plein achter de regeringsgebouwen van de Tweede Kamer staat. We zijn er daarom in deze coronatijd eens heen gegaan. Nu is dit een bekende plek, maar ik had het beeld nog nooit nauwkeurig bekeken. Het standbeeld staat midden op het Plein. Aan vier kanten van de sokkel staat wat geschreven en inderdaad staat de spreuk er met de afbeelding van een vogeltje dat voer brengt naar een nestje met jongen dat drijft op de golven. De vogel lijkt in de verste verte niet op een ijsvogel en toch wilde Johan Huizinga, een beroemd historicus uit de negentiende eeuw, het ijsvogeltje uitroepen tot een nationaal symbool. Jammer dat dit niet gelukt is, want de ijsvogel is wel een van de mooiste en kieurigste vogels die we kennen. Had men nog nooit een ijsvogel gezien in die tijd? ledereen weet toch dat deze vogel er totaal anders uitziet en nooit zijn nest op het water bouwt. Een verklaring zou kunnen zijn dat de vogel in de Griekse mythologie symbool was voor onvoorwaardelijke trouw en onverzettelijkheid. Het verhaal gaat dat Zeus boos werd op Alkyone (dochter van Aeolus, de God van de wind) en Ceys, twee geliefden. Ceys lijdt schipbreuk en verdrinkt in zee. Als Alkyone dit bericht krijgt springt ze ook in het water. Uit medelijden veranderen de goden hen in 'Halcyonvogels' en dit werd weer vertaald met 'ijsvogels'. Halcyon is een geslacht van vogels uit de ijsvogelfamilie. De Woodland kingfisher (bosijsvogel) uit Afrika behoort daar bijvoorbeeld toe, maar niet onze ijsvogel. Hoe men dan toch later de naam ijsvogel is gaan gebruiken is niet duidelijk. Goed, maar Den Haag heeft wel een band met vogels, want in het gemeentewapen staat een ooievaar en die zal iedereen herkennen. Nu weer even terug naar onze spreuk. Een mooie spreuk, die we goed kunnen gebruiken in deze verwarrende tijd. Blijf gezond, geniet van de natuur en misschien ziet u deze winter nog wel eens een ijsvogel als een kleurige schicht over het water scheren. Namens de JatiBakA Bewaarexemplaar redactie.

Sterna | 2020 | | pagina 19