p NL NLC ïO Jaarverslagen 2019 en Algemene Ledenvergadering 2020 Mooie bijdrage voor Terreinbeheer Nieuw(e) ontwerp(er) Sterna Verrichtingen van secretaris en penningmeester Attentie: de deadline voor aanlevering van kopij voor de eerstvolgende Sterna is bepaald op i maart! aanleveren via sterna@nvsd.nl 6 8 10 13 14 16 18 20 21 22 26 29 31 33 36 VobBtvoeAem/L MededetiJigje/i NLGO Toen de beperkende coronamaatregelen duidelijk zichtbaar werden in april van dit jaar, was duidelijk dat door de Covid- 19-maatregelen een jaarvergadering in de normale vorm vóór 1 september geen doorgang kon vinden. Onder de bepalingen van de Noodwet, die kort daarvoor was aangenomen, was een uitstel mogelijk. Toch wilde het bestuur de leden in het voor jaar al informeren en raadplegen over de ontwikkeling van de vereniging in 2019, zowel wat betreft de diverse activiteiten als de financiële positie. Daartoe hebben de NLGO-leden de volgende stukken ontvangen: -het Algemeen jaarverslag over 2019, -het Financieel jaarverslag over 2019, -het Verslag van de Kascommissie over 2019, -het Rooster van benoemingen en aftredingen. Het verslag van de Kascommissie over 2019 spreekt in lovende woorden over de administratie en het gevoerde beleid van de penningmeester. De leden is verzocht hun vragen, meningen en oordeel over de stukken kenbaar te maken. Er zijn daarop een klein aantal reacties binnen gekomen, met positief commen taar op de uitgebreide verslaglegging. Er zijn geen inhoudelijke reacties ontvangen, die voorgelegd zouden moeten worden aan de Algemene Ledenvergadering. Het bestuur heeft in het licht van het bovenstaande besloten de Algemene Ledenvergadering 2020 tot nader order op te schorten zolang de beperkingen een fysieke vergadering niet toelaten. Ed van Wijk secretaris bekijk het jaarverslag NLGO m 2019 door de code te scannen ofkijkopwww.nlgo.nl/alv L Brouwerseiland exit Afscheid John Jansen Ecologische crisis Boekbespreking L'Tle de Gorée De Ster van Bethlehem Masterfinder George Tanis Gedicht Collage Boerenzwaluwen in Serooskerke Notulen jaarvergadering NVSD Oud nieuws over een Gewone vinvis Waarnemingen Jaaroverzicht zeldzame vogels Woelige golven In juli kregen wij bericht dat het bedrijf Den Hartogh Logistics uit Rotterdam een bijdrage van ruim 2.100 heeft geschonken voor aanschaf van materiaal voor de terreinwerkgroep. Die bijdrage kwam er niet zomaar! Niels Boot, één van de vaste medewerkers van de groep, moest er een voorstel voor zijn werkgever voor maken. Den Hartogh Logistics is wereldwijd een van de toonaangevende logistieke dienstverleners. Werknemers kunnen voorstellen indienen voor een bijdrage aan maatschappelijke doelen waar zij nauw bij betrokken zijn. Voor de terreinwerkgroep is het een geweldige aanvulling op de materialen die door de diefstal van eind vorig jaar nog ontbraken. De verzekering heeft wel een deel van de gestolen materialen vergoed en daar zijn de meest noodzakelijke gereedschappen voor terug gekocht, maar met deze bijdrage zijn we weer volledig op het 'oude niveau' met ons gereedschap. Aangeschaft zijn een motorzaag, takkenscharen, snoeischaren, veiligheidshelmen, gehoorbescherming, harken, handschoenen en er is een bijdrage voor onze AED. Blij dat we zulke vrijwilligers in de groep hebben! Kees van 't Zelfde I Foto Jan Baks GO V&imbging&nAwwA. NVSD Als kind was ik lid van de toen nog bestaande Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en herinner ik me vooral ijskoude zaterdagochtenden in bos en duin. En eikeltjeskoffïe. Het zijn herinneringen die je blijkbaar toch vormen want mijn fascinatie voor— en kennis van de natuur is sindsdien alleen maar gegroeid. Ik studeerde cum laude af in de richting Grafisch Ontwerp aan de kunstacademie te Utrecht, was partner in een ontwerpbureau en werk nu als zelfstandig ontwerper. Naast mijn werk als ontwerper geef ik bijvoorbeeld excursies voor Staatsbosbeheer bij de Kabbelaarsbank. Ik woon met mijn gezin pal aan de Oosterschelde, op een schitterend perceel gelegen in Plan Tureluur. Het was begrijpelijkerwijs dus een eer dat John Beijersbergen en Henk Visser me benaderden met de vraag of ik het stokje wilde overnemen van John Jansen en nadenken over een nieuw ontwerp voor Sterna. Ik zag best mogelijkheden. Ik heb allereerst een nieuw 'masthead' ontworpen in de vorm van een gestileerde Stern. De geschiedenis van het blad Sterna laat zien dat iedere ontwerper zijn eigen stempel op het tijdschrift heeft gedrukt en ook iedere ontwerper voerde zijn eigen 'logo' of 'masthead' in. Direct zichtbaar zijn de vernieuwde typografie, bladspiegel en de overstap naar houtvrije en ongestreken papiersoorten voor zowel het binnenwerk als de omslag. FSC-gecertifïceerd uiteraard zodat we 2021 met een nog duurzamer tijdschrift kunnen starten. Sterna wordt vanaf dit nummer overigens in een volledig biologisch afbreekbaar folie van maiszetmeel aan u verzonden. Van Sterna wil ik graag een tijdschrift maken met veel afwisseling in artikelen en auteurs, verzorgde typografie, illustratie, liefdevolle aandacht voor al de prachtige fotografie die onze leden maken en jawel: verrassen. Met hoofdletter V. Laat ons weten hoe u de vernieuwde Sterna ervaart en wat u prettig of minder prettig vindt. Wij zijn u bij voorbaat dankbaar. We gaan ons netwerk optimaal benutten om een toegankelijk, helder en eigenzinnig tijdschrift neer te zetten en daar hebben we u dus hard bij nodig! Foto Frank Hanswijk Hoe gaat dat bij een vereniging? Wie gaat wat doen? "In het bestuur, ja prima, maar ik word geen penningmeester of secretaris hoor!" Tja, u kent het wel, het is niet eenvoudig om mensen te vinden die ook nog eens zo'n lastige en soms tijdrovende klus op zich willen nemen. Wij hebben geluk: ons beider natuurclubs hebben namelijk functionarissen die hier plezier in hebben en deze jobs uitstekend invullen. Om deze mensen 'binnenboord' te houden is het dan ook zaak hun werk waar mogelijk te verlichten. Dat kan onder andere door hen veelvuldige ritjes naar de brievenbus te besparen. Tegenwoordig staat deze niet meer om de hoek van de straat omdat bijna iedereen gebruik maakt van het snelle internet. Het is daarom nogal verwonderlijk dat de administratie van de NVSD zo weinig leden per e-mail kan bereiken: van de 457 leden zijn er slechts 247 met hun e-mailadres bekend. Als het aantal ontbrekende adressen van ruim 200 met 80% kan worden teruggebracht zouden er heel wat ritjes naar de brievenbus, plus postzegels, bespaard kunnen worden. Per 1 januari 2021 gaan wij een computerprogramma gebruiken om de boek houding te doen en de ledenadministratie bij te houden. De NLGO gebruikt dit systeem al en bij het opstarten ervan worden wij door hun bestuursleden Ed en Bert deskundig ondersteund. De ledengegevens zijn dan volledig AGV-proof (privacywetgeving die sinds mei 2018 van kracht is). Bij deze wil ik u daarom oproepen om eens te checken of uw e-mailadres bij ons bekend is. U kunt dat nagaan door te con troleren of u onlangs van ons per mail een Nieuwsbrief heeft ontvangen. Deze wordt verstuurd aan de leden waarvan het e-mailadres bij ons bekend is. Wilt u op die manier op de hoogte blijven van het reilen en zeilen van de vereniging, schrijft u zich dan in via de website www.nvsd.nl. Bij het tabblad 'inschrijven' is een nieuwe pagina aangemaakt met een eenvoudig formulier. Als u dit invult, doen wij de rest. U krijgt dan in ieder geval de Nieuwsbrief toegezonden en ook kan de penningmeester u op die manier bereiken voor het jaarlijkse contributieverzoek. Zo kunnen administratieve zaken in de toekomst hopelijk sneller, gemak kelijker en vooral efficiënter afgehandeld worden. Uiteraard staat het u vrij de Nieuwsbrief desgewenst ook weer op te zeggen. Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. Henk Visser Secretaris 5

Sterna | 2020 | | pagina 3