De ecologische crisis I Gemene deler 2020 is een bijzonder jaar. De ene na de andere crisis diende zich aan: klimaat, corona en stikstof. De politiek is er wel druk mee, maar zowel op nationaal als op gemeentelijk niveau is geen duide lijke lijn zichtbaar. De bevolking lijkt verdeeld, de politiek besluiteloos en visieloos. Lastig ook hoor, al die belangen en meningen. Je zal er maar verant woordelijk voor zijn als wethouder, gedeputeerde of minister. Zo iemand is niet altijd te benijden. Niettemin mag je als burger wel kritisch zijn, zeker als het gaat om jarenlang wanbeleid en het weglopen van verantwoordelijkheden. Goed voorbeeld doet immers goed volgen, is het niet? Al deze crisissen hebben één gemene deler, en wel het feit dat de mens niet goed omgaat met de natuur, of de schepping zo u wilt. Al deze verschillende crisissen geven pijnlijk weer hoe ver de mens van de natuur af staat, zowel in het ontstaan als in de aanpak van deze problemen. De overkoepelende naam van deze crisissen is dan ook de ecologische crisis: de vernietiging van 80% van de oorspronkelijke natuur op aarde, het totaal onverantwoord omgaan met dieren en de enorme vervuiling van onze planeet met nutriënten, afval, gifstoffen en luchtverontreiniging. Foto Jan Baks Het ontkennen van deze werkelijkheid zorgt in toenemende mate voor het totaal vernietigen van de natuur/schepping, met als eindresultaat een onleefbare planeet. Corona kon ontstaan door smerige markten vol onhygiënische toestanden en het eten van de vreemdste dieren, op nog vreemdere manieren bereid. De stroperij op wilde dieren is een globaal probleem met China als grootste importland, maar Nederland als niet te bagatelliseren doorgeefluik. Zoonoses ontstaan met name door teveel dieren op een te klein oppervlak en onhygiënische situaties. 10 Te veel dieren op een te kleine ruimte veroorzaakt in natuurlijke omstandigheden al ziektes, maar helemaal op vieze markten, kippen- en nertsenfarms. Corona, maar ook het nu oprukkende vogelgriepvirus zijn hier de zichtbare, indirect door de mens gecreëerde resultaten van. De omgang met dieren is dus be palend voor het inperken van het ontstaan van ziektes. De stikstofcrisis is volgens sommige boeren een papieren probleem. Natuurlijk zijn de normen ooit bedacht door mensen, maar die zijn er niet voor niets. Door de overbelasting van nutriënten vervuilen we onze wateren en natuur. De toename van blauwalgen is hier een zichtbaar teken van in wateren en de verruiging van onder andere het duingebied op het land. Dat laatste zal dan ook velen een zorg zijn, maar deze mensen snappen dan ook niets van ecologie en het eco systeem. De stikstofproblematiek raakt boeren zelf ook wanneer men door blauwalgen niet meer kan beregenen. Deze ont staan namelijk door overmatig veel nutriënten en onbalans in onderwaterecosystemen. De aanpak van de stikstofcrisis moet veel eerlijker worden verdeeld over alle sectoren.

Sterna | 2020 | | pagina 6