De Ster van Bethlehem Omdat de banen van hémellichamen tegenwoordig tot op de seconde nauwkeurig bekend zijn kunnen we met behulp van computers de posities ervan duizenden jaren vooruit bepalen, maar ook terug in de tijd. Wat zou dan een sterrenkundige verklaring kunnen zijn van 'De ster van Bethlèhem' en wan neer vónd het verschijnsel plaats? Peter Jelier Foto ESO/Y.Beletsky Ruim 2000 jaar geleden zult u zeggen en dat klopt, maar een precieze datum •is moeilijk te bepalen daar men vroeger te pas en te onpas een 13e maand toe voegde om de seizoenen gelijk té laten lopen. Pas sinds 1582 is er een redelijke kalender. We zullen'het dus m'oetén doen met oüde geschriften die bepaalde verschijningen beschrijven die-we kunnen staven. - De verschijning van de ster vond plaats tijdens het leven van koning Herodes, die'leefde van het jaar 73 tot,maart'4 voor Christus (v.Chr.). De geschiedschrijver Flaviüs Jösephus vermeldt dat Herodes st-ierf- na een maansverduistering en dat kort na zijn dood het paasfeest werd gevierd. Slechts één maansverduistering komt hiervoor iri aanmerking en wel die van 13 maart 4 v.Chr.. Het paasfeest werd gevierd op 11 _april,- zodat Herodes tussen deze twee data overleden moet zijn. De verschijning van de'ster moet dan in ieder geval voor*11 april 4 v.Chr. hebben plaatsgevonden. Óok weten we dat de verschijning plaats vond na 8 v.Chr. omdat toen de bevolking opgeroepen werd voor een belastingregistratié door keizer'Augustu's. We gaan dus op.zoek naar een sterrenkundige oorzaak in de periode 8'tot 4 v.Chr.. •Was het een nova (een stervende zware ster)? Waarschijnlijk niet/want we zouden de resten.ervan nu nog duidelijk kunnen zien. Een komeet dan? In ieder geval was het niét-Halley, want' die was in 12 v.Chr. al gepasseerd. Kometen werden in de oudheid' gezien als brengers van onheil, mislukte oogsten en ook ziekten werden eraan gelinkt. Meer waarschijnlijk was het een samenstand van planeten en dat brengt ons in het jaar 7 v.Chr.. Wat speelde er zich toen af? Op 27 mei vond een conjunctie (samenstand) tussen Jupiter en Saturnus plaats, de eerste van een zeldzame drievoudige conjunctie. Vlak voor de tweede conjunctie op 6 oktober kwam het tweetal op 15 september heliakisch op aan de horizon (vroegste datum dat een hemellichaam aan de ochtendhemel weer zichtbaar wordt, na conjunctie met de zon). De wijzen zagen een ster aan de hemel in het oosten. Op 1 december vond de derde conjunctie plaats: de twee planeten gingen om 19:00 uur door het zuiden. Natuurlijk is het niet eenvoudig om een gebeurtenis van ruim 2000 jaar geleden te staven, maar het zou zomaar de verklaring kunnen zijn van een on begrepen fenomeen. Echter, er is het probleem dat de ster de plaats aanwees waar het kind geboren zou zijn door er recht boven te staan. Omdat sterren zo ver weg staan moesten de wijzen wellicht enkele tientallen tot honderden huizen doorzoeken (waarschijnlijk heel Bethlehem, dat vermoedelijk niet zo groot zal zijn geweest). Het probleem is de vraag wanneer precies de ster boven het juis te huis staat. De Aarde draait immers, en hierdoor staat de ster na circa 0,025 seconden boven het volgende huis (aangenomen dat de huizen 10 meter uit elkaar staan), na 25 seconden boven het volgende dorp (als dat 10 km verderop ligt) en na circa 10 minuten boven het volgende land (als dat 200 km verder is). En tenslotte: het fenomeen was niet erg spectaculair, want het was ko.ning Herodes niet opgevallen! - 17

Sterna | 2020 | | pagina 9