Oog in oog met een sme Ie ken in H aams ted Ontmoetingen 18 november 2020 Het smelleken is met een lengte van nauwelijks 30 centimeter de kleinste valk van Europa. Het broedgebied ligt in het noorden van Europa. Daar wordt gebroed in wilgen en berkenbossen in zogenaamde fjells, maar ook in moerassen, in taiga, kustgebieden en heide. De noordelijke exemplaren zijn trekvogels. In ons land is het smel leken uitgesproken schaars en slechts te zien van september tot in mei. Het voedsel bestaat vrijwel alleen uit vogels welke in de lucht met een snelle en verrassende vlucht worden gesla gen, hoewel ook lange achtervolgingen in de lucht mogelijk zijn. Ted Sluijter Smellekeri, Falco columbarius. Foto Ted Sluijter Als je het smelleken al zou willen vergelijken met een andere roofvogel dan komt de slechtvalk het dichtst in de buurt, zeker qua vliegbeeld en jaagmethode. Spitse vleugels en een snelle, meestal tamelijk rechte vlucht. Het smelleken is in ons land, net als de meer algemene slechtvalk, vooral een vogel van open landschappen. In een bosgebied zul je hem niet gauw tegenkomen. In de jaren '80 en '90 van de vorige eeuw werkte ik op Neeltje Jans en daar heb ik beide soorten met regelmaat gezien. Vooral waarnemingen van het smelleken zijn mij van die plek bijgebleven. Bijvoorbeeld die keer in winter '84-'85, toen een smelleken achter een groenling aanjoeg rond een aggregaat. Nog spectaculairder was de keer dat ik in 1987 vanuit het ir. J.W. Topshuis een smelleken met een bloedgang voorbij zag komen. Je kijkt dan automatisch vóór de roof vogel om te zien wat de mogelijke prooi is: in dit geval zag ik niets... totdat ik achter de vogel een slechtvalk zag aanscheuren. Het smelleken was potentieel prooi! Vlak achter onze woning in de Repel in Haamstede staat een houtberging met een kruiwagen rechtop geparkeerd. Rond 11.30 uur loop ik naar die berging voor een kratje hout. Wanneer ik op minder dan een meter van de kruiwagen sta vliegt er plotseling -en tot mijn schrik- een roofvogeltje weg vanaf de kruiwagen. Eerste indruk: mannetje sperwer, want die komt elke dag langs om een huismus te verschalken. Nauwelijks 4 meter van mij vandaan gaat de vogel in de dakgoot zitten. Gauw een foto maken met mobiel! De vogel maakt volstrekt niet de indruk schuw te zijn (huh?), zelfs het in- en uitlopen van ons huis (camera halen!) verstoort niet. Hij gaat heerlijk zitten uitbuiken, want inmiddels heb ik ook gezien dat onder de kruiwagen de afgekloven restanten liggen van een huismus. Pas als ik de vogel goed door de lens zie blijkthet is geen sperwer, maar een smelleken!!! Wat? Die komen toch alleen in open veld voor? En inderdaad, navraag bij doorgewinterde vogelaars leert dat dit wel een heel speciale waarneming is binnen de bebouwde kom. Misschien was ik wel de eerste mens die dit smelleken ontmoette, want het was een eerstejaarsvogel. Het dier bleef uiteindelijk bijna 3 kwartier in de dakgoot zitten, zonnebadend, poetsend en een onvergetelijke indruk achterlatend.

Sterna | 2021 | | pagina 4