BOOM MENSEN Boommensen ALGEMENE LEDENVERGADERING JAARVERGADERING NLGO DIGITALE VERGADERING PER 'TEAMS' SOFTWARE 22 april 2021 fcsasd over nut en nadeel van de humanisering van de natuur auteur: Jozef Keulartz Noordboek Natuur, 2020. ISBN 9789056156602 pagina's: 95 formaat: 23,1 x 15,1 cm www.noordboek.nl Alle NLGO-leden krijgen vóór 07-04 2021 per e-mail of per post een uitnodiging om deel te nemen aan deze digitale vergadering. Wij vragen leden om zich aan te melden voor de digitale ALV. De vergaderstukken en duidelijke instructies hoe in te loggen worden dan toegestuurd. Agenda: 19:15 Inloggen op Teams meeting vanaf 19:15 19:30 Opening en mededelingen Jan Baks 19:40 Start Jaarvergadering 1. Vaststelling verslagen over 2019 a. Notulen ALV 2019* b. Financieel jaarverslag 2019* c. Verslag Kascommissie dhr. J. Braber en dhr. Rick Lassing* d. Voorstel goedkeuring jaarstukken e. Voorstel tot verlening van kwijting aan het bestuur f. Leden kascontrolecommissie 2020 g. Goedkeuring minimum contributie 2021 (18 22 euro voor enkel gezinslidmaatschap) 2. Vaststelling verslagen over 2020 a. Jaarverslagen 2020, secretaris en werkgroepen* b. Financieel jaarverslag 2020* c. Verslag van de kascontrolecommissie, dhr J Braber en dhr. Rick Lassing* d. Voorstel goedkeuring jaarstukken e. Voorstel tot verlening van kwijting aan het bestuur f. Benoeming leden kascontrolecommissie 2021 g. Vaststelling minimum contributie 2022 (18 22 euro voor enkel gezinslidmaatschap) h. Begroting 2021* ter goedkeuring 3. Verkiezing bestuursleden Het rooster van benoemingen en aftredingen is toegevoegd aan de stukken*. Aftredend en herkiesbaar: 2020 Ed van Wijk - Secretaris; 2021 BertTeune - Penningmeester Aftredend en niet herkiesbaar: 2020 Ria de Graaf Het bestuur stelt voor om per 22-4-2020 als nieuw algemeen bestuurslid te benoemen dhr. Hans van Oostenbrugge te Ouddorp. 4. Verdere activiteiten 2021, Visie 2021-2025 door voorzitter Jan Baks 5. Rondvraag en sluiting Items met zijn vanaf 31-03-2021 te vinden op de website www.nlgo.nl/alv Voor een goed verloop en voor de rechtsgeldigheid van de besluiten van de vergadering is het noodzakelijk dat alle leden voor de vergadering op de hoogte zijn van de te nemen besluiten. Daarom zijn in de stukken de te nemen besluiten duidelijk aangegeven. Als u vragen heeft over deze besluiten of over andere zaken, verzoeken wij u deze vóór de vergadering en wel vóór 14 april schriftelijk aan het bestuur te stellen. Het bestuur zal dan vóór of uiterlijk op de vergadering deze vragen beantwoorden. 10 boekbeApMkln/j, I I JOZEF KEULARTZ "7. *vvY -rii- Over nut en nadeel van de humanisering van de natuur NOORDBOEK NATUUR Maria Evers Bomen en planten zijn levende wezens en onderdeel van alles wat leeft op deze planeet. Maar hebben planten ook rechten? Recht op bescherming, op voeding, op wasdom? Is de volgende stap in de emancipatie van levende wezens de erkenning van de rechten van het plantenrijk? Het beeld dat de mens heer schappij heeft over de schepping en alles naar eigen believen mag gebruiken, is al langere tijd aan het kantelen. Er is erkenning voor de waardigheid van dieren, die via wetge ving beschermd dient te worden. De oprichting van de Partij voor de Dieren is daar een voorbeeld van. Planten worden vaak gezien als een achtergrond van het leven. Ze worden op een lagere trede geplaats dan dieren en dat terwijl ze juist van vitaal belang zijn voor ons bestaan en voortbestaan. Maar weinig mensen weten dat er ook een Partij van de Planten bestaat. Een partij die duurzaamheid en langetermijndenken hoog op de agenda wil krijgen. Inmiddels gaan er steeds meer stemmen op om de waardigheid van bomen en planten te respecteren. Door onderzoek is komen vast te staan dat planten en bomen communiceren met elkaar, zowel bovengronds als via hun enorme vatenstelsel. Ze kunnen elkaar waarschuwen voor gevaar. Ze kunnen zelfs tactieken toepassen om vijanden om de tuin te leiden. Ze beschikken over een bepaalde vorm van intelligentie. Maar hebben ze gevoel? Ze hebben in elk geval geen centraal zenuwstelsel zoals mensen en dieren. Toch zijn er onderzoekers die beweren dat bomen en planten pijn kunnen ervaren en zelfs over geheugen beschikken. In ons land zijn geen oorspronkelijke bossen meer. Al het bos is aangelegd, zonder oog voor de samenhang van bomen met elkaar. In opkomst is het 'Plenterbos'. Een Plenterbos is voor de bosbouw wat het voedselbos is voor de landbouw. Een soortenrijke gemeenschap waarin alle leeftijden en gewichtsklassen door elkaar staan. Op beperkte schaal worden stammen geoogst, maar verder ingrijpen door de mens is taboe. In het boek Boommensen probeert Jozef Keulartz (1947 - emeritus hoogleraar milieufilosofie) zowel de lichtpunten als de schaduwzijden van de vermenselijking van de natuur, en in het bijzonder van planten, in kaart te brengen. Een re centelijk geschreven, leesbaar overzicht van de verschillende filosofische inzichten op het gebied van natuurontwikkeling en bosbouw.

Sterna | 2021 | | pagina 6