Regionale Energie Strategie Goeree-Overflakkee De gemeente Goeree-Overflakkee werkt aan de publicatie van haar eerste Regionale Energie Strategie (RES). Als voorloper hierop verscheen al de concept-RES. We spraken daarover met wethouder Tea Both. Ed van Wijk Als eerste vraag: wat waren voor u de hoogtepunten op het gebied van energietransitie? Laten we voor de duidelijkheid nog maar eens be noemen: we zijn nog niet energieneutraal, al was die indruk wel ontstaan. Bij de hoogtepunten geeft u ook duurzaamheid en biodiversiteit aan, maar daar wordt met geen woord over gerept in de concept-RES. De Klimaat en Energieverkenning 2020 van het PBL laat zien dat er een grote vraag naar elektriciteit komt, bent u niet bang voor een nieuwe opgaaf door de centrale overheid, waartegen geen verweer mogelijk is? En de getijdencentrale? OfcfljJkACArtVAk vW4wpt> y'\ wlkA4*tg AMfïf^ TJhM+a of "Ten eerste het tot stand komen van wat informeel de concept-RES1) heet. Dat was een mooie klus die voor veel in zicht zorgt. Ten tweede de toekenning van een bedrag van 5.6 miljoen euro voor "Stad Aardgasvrij", een gasvrije Stad aan 't Haringvliet. Dat is echt een voortrekkersproject in Nederland. Ook is er een mooi Landbouwproject Duurzaamheid met de gemeentelijke gronden in de van Pallandtpolder. Daarnaast werken we aan de versterking van biodiversiteit in het beheer van de buitenruimte en aan een bomenplantplan." "Dat klopt, qua groene elektriciteit wekken we meer op dan we aan elektra gebruiken, maar als de energievraag door huisverwarming, van mobiliteit (het verkeer), van landbouw en industrie wordt meegenomen dan komen we een 40% te kort. We wekken nu een Va TWh op, en dat is 56% van de huidige totale energiebehoefte van 1.29 TWh op het eiland." sector TWh gebouwde omgeving 0,52 38 industrie 0,03 16 landbouw 0,09 40 mobiliteit 0.47 2 overig/onbekend 0,18 4 totaal** 1,29 100 12 "De RES gaat alleen over de energietransitie, maar we willen als gemeente meer, vandaar. Trouwens, er hoeft niet per definitie een spanningsveld te zijn tussen de transitie en duurzaamheid. Windmolens tasten biodiversiteit niet noodzakelijkerwijze aan. We hebben nu veel windmolens plus twee grote zonneparken en een klein. De gemeente wil geen nieuwe grote zonneparken meer. Agrariërs willen best zonneparken, maar we willen eerst de capaciteit op daken benutten. Daar ligt volgens ons een van de grootste kansen in de onmiddellijke toekomst. We hebben bij de invulling van het zonnepark Melissant problemen gehad met de inkleding van het park, NLGO heeft zich daar ook hard voor gemaakt. Er is nu een beplantingsplan gemaakt, acceptabel voor gemeente en provincie. Dat is wel een leermoment geweest." "Eerlijk gezegd bestaat die vrees bij de gemeente ook wel. Des te meer reden om hard te trekken aan het vullen van bestaande daken." "Afgelopen jaren heeft de gemeente sterk gepleit om die in de nieuwe doorlaat in de Brouwersdam in te brengen, maar het is een lastig verhaal. De testlocatie aan de Flakkeese spuisluis is failliet waardoor onderzoek nu niet plaatsvindt, maar er is weer een nieuwe initiatiefnemer, dus hoop is er nog zeker wel." Goeree-Overflakkee NL G-O/NL 2021 2030 2030 2030 opgesteld vermogen energieopbrengst MWpiek MWpiek TWh TWh windenergie windmolens 225 225 0,646 65,1 0,99% zonnevelden 81 81 0,0768 19,7 0,56% grootschalige zon-op-dak 10 35 0,0333 totaal duurzame 1,29 340 0,7517 84,8 0,89% electriciteitsopwekking

Sterna | 2021 | | pagina 7