Hoe kun je daarvoor particuliere investeringen aan trekken als de opwekking veel duurder is? De concept-RES geeft dus aan dat er nog goede mogelijkheden zijn in zonnestroom op bestaande daken, maar wat we missen is een routekaart. Hoe wilt u dat verder ontwikkelen? Hoe zit het met het betrekken van de burger, want die is zo langza merhand toch ook aan zet - hij moet van het gas af, moet zonnepanelen leggen, moet verder isoleren? Zijn er nog meer initiatieven? Zeewier Proefproject Goerëe-Overftakkee "Dat kan, er zijn diverse mogelijkheden voor Europese en nationale innovatie-subsidies. Er zijn al proefprojecten in Schotland, in de Oosterscheldekering en de Afsluitdijk, maar dit zou een grotere toepassing zijn." 30krn2 (lokale kweek), -500 000 ton zeewier per ja a Eiwitten: 6.000 ton functionele eiwitten voor 250.000 personen per jaar Groen gas: 20 miljoen m3 - Genoeg voor G-0 C02 reductie is veelvoudig: 1,1 k lo aan C02 opname in elke k o zeewier EN plantaardig i.p.v. dierlijk eiwit "Daar zijn we wel mee bezig, maar dat programma heeft- vertraging opgelopen in deze crisis. We hadden bewoners avonden willen beleggen en daar is jammer genoeg niets van terecht gekomen. Nu iedereen meer aan digitaal vergaderen gewend raakt willen we het wellicht op die wijze proberen. Verder hebben we het Regionaal Energieloket, dat op vele vlakken voorlichting kan geven. Daarnaast heeft Deltawind, waar we veel mee samenwerken, energiecoaches opgeleid die thuis kunnen komen om voorlichting te geven." Bijzonder is dat het zeewier niet eerst wordt gedroogd en zo veel efficiënter wordt verwerkt. Deltawind is erbij betrokken als externe financier. De initiatiefnemers laten een vergezicht zien waarin een opschaling naar duizenden km2's mogelijk is, maar hoe en óf die ontwikkeling plaatsvindt moet de toe komst leren. We begrijpen goed dat er bij opschalen een potentieel spanningsveld is tussen het ontwikkelen van een duurzaam eiwit en een energiebron en biodiversiteit, maar ook de klassieke visserij. Er komen steeds meer gebruikers op de Noordzee, hier zal landelijk naar gekeken moeten worden." "We proberen elektrische deelauto's beschikbaar te ma ken, maar dat is best lastig met zoveel buitengebieden. Als gemeente zelf willen we ons wagenpark verduurzamen en in 2030 alle gemeenteauto's op waterstof of elektrisch hebben! Openbare laadpalen hebben we meer dan het landelijk ge middelde, er zijn er nu ongeveer 100 op het eiland. Laadpalen kunnen zoals u weet door particulieren worden aangevraagd en we zijn blij dat de aanvragen over het algemeen worden gehonoreerd. Voor biogas is er op het eiland maar een beperkte capaciteit. We hebben nu twee biogas-vergisters, één met restproducten van landbouw en de ander met mest van veeteelt. Grote houtige reststromen zijn er niet aanwezig. Wat wel veel potentieel heeft: zeewier is een bron van eiwitten en van biogas. Er is een proefproject in de maak, waarbij op de Noordzee 30 km2 als potentieel gebied voor de kweek is bestemd (ruwweg een tiende van de oppervlakte van G-O). Op zich past het goed bij de groene ambities, en de verbinding met de Noord zee is natuurlijk eeuwenoud. In 2020 zijn alle vergunningen rond gekomen en is er een overeenkomst met RWS voor het aanlanden en verwerken in Stellendam op het Noordereiland. Op www.nlgo.nl is een uitgebreide blog over de energietransitie te vinden. 1) Regionale Energie Strategie van Goeree-Overflakkee - Gemeente Goeree-Overflakkee, 1-10-2020 Opgesteld elektrisch vermogen (gigawatt) 2000 2005 2020 2030 Scheiding realisatie en raming overig zon wind op zee I wind op land aardgas decentraal aardgas centraal steenkool nucleair Overig bestaat uit afvalverbranding, waterkracht en biomassa standalone; voor realisatie ook stoom, voedsingswater, electriciteit uit gasexpansie Realisatie gascentrales is inclusief centrales die tijdelijk zijn stilgelegd Raming met vastgesteld en voorgenomen beleid Electriciteitsproductie (terawattuur) 2000 2005 2030

Sterna | 2021 | | pagina 8