wr Met veel mediagekletter en opgesierd door fantasieplaatjes werd in 2015 het Droomfonds over het Haringvliet uitgegoten. Samenvallend met de effectuering van het Kierbesluit stelde de Nationale Postcode Loterij een lawine van 13.5 miljoen euro beschikbaar om de 'unieke deltanatuur van slikken, schorren en rietvelden' te herstellen. Met als toevoeging dat langs en in de oeverlanden ook uitkijkpunten en bezoekersroutes zouden komen. De Provincie deed nog een duit in het zakje en een gelegenheids coalitie van zes natuurorganisaties ging aan de slag. Droomfonds vliet.... zes jaar later •fr Gerard Ouweneel 'Kerken van Gc .Dominees van hout' is de titel van het boek van Rob Bijlsma over de verwording van de Nederlandse natuurbescher ming.... Er zijn ook vogel schuilhutten van goud. F- to: Mariar evar de Waal Krijn Tanis en de auteur van dit artikel en trouwens alle Haringvlietsupporters applaudisseerden bij de lancering van het Droomfonds. Wel was van meet af aan te beluisteren dat de komst van een aanzienlijk groter tijverschil dan de sinds 1970 lopende tijslag voorwaarde zou zijn om de beloftevolle retoriek waar te maken. Trouwens, bij de inrichting naar 'natuur' van voormalige landbouwpolders langs het Holland- sch Diep Har ingvliettracé en op Tiengemeten was gerekend op een groter tijverschil dan de maximale 30 centimeter sinds 1970. Toen na het schoorvoetend geopende kiertje in de Haringvlietsluizen bleek dat het tijverschil geen centi meter was toegenomen sloeg de aanvankelijke vreugde om in scepsis. Krijn en ik volgden de afgelopen jaren de ver richtingen in het kader van de Droomfonds- investeringen aandachtig. Krijn deed dit nadrukkelijk langs de noordoever van Goeree-Overflakkee, ik rond het complex van de Vent jagersplaat/Hellegatsplaten en in de zuidwesthoek van de Hoeksche Waard, in het natuurmonument de Korendijksche Slikken. De Goudswaarder Gert Huijzers volgde daar de gang van zaken op de voet, waarbij deze als ervaringsdeskundige tot zijn voldoening ervoer dat menig praktisch advies werd gerealiseerd. Overigens namen Krijn en ik geregeld een kijkje in eikaars excursiegebieden en wisselden wij opgedane ervaringen en opvattingen uit. Het idee rees om voorjaar 2021 samen een rondje Hollandsch Diep-Haringvliet te maken. Krijn wilde graag het succes van de weidevogelpompen in het staatsbosbeheerreservaat Het Oude Land van Strijen in de Hoeksche Waard zien, een activiteit die overigens buiten de Droomfondsplannen om plaatsvond. Ik zag uit naar een gezamenlijk bezoek aan de Westplaat Buitengronden, waarop de voor 1970, en ook nadien nog, karakteristieke rijkdom aan weidevogels van buitendijkse graslanden het summum bereikte. Clairie Tanis ging ook mee en Henk van der Weijden sloot zich graag aan. Henk, weidevogeldeskundige, was voor Staatsbosbeheer actief tijdens de glorietijd van weidevogels rond het Haringvliet. Donderdag 27 mei bracht kou, regen en wind. Om half negen waren wij bij het uitkijkpunt De Scheelhoek. Wellicht verbaast het dat ons rondje Haringvliet niet begon bij het 'Vogelobservatorium Tij'. Welnu, wij hadden geen behoefte in dat bouwsel kostbare waarnemingsuren door te brengen. Lees hoe Volkskrant-columnist Jean-Pierre Geelen deze vogelkijkhut onlangs neersabelde. Bijna 10% van de Droomfondsgelden ging op aan deze on praktische optrek die alleen maar mooi staat te wezen...! Eerder in het voorjaar zag ik dat in het bassin aan gene zijde van de giuurgaten een grindbak lag afgemeerd, waarop uitnodigend in broedhouding gemodelleerde sterns waren geplaatst, visdieven met een snavel van reuzensterngrootte. Ik heb nagelaten mij ervan te vergewissen of echte visdieven op die hint zijn ingegaan. Bij dat bezoek bleek ook dat de door de firma Swarovski geschonken telescoop foetsie was. Voor de bezoekers van Tij was zuur dat er voorjaar 2021 slechts 200 paren grote sterns op de Scheelhoek-eilanden kwamen broeden. Deze vestigden zich op het oostelijke eiland, te ver van Tij verwijderd om iets van de broedactivi- teiten te zien, al helemaal zonder telescoop. Waarschijnlijk als gevolg van rattenpredatie verlieten de sterns in de loop van het broedseizoen deze mini-kolonie. Met tegenover ons de Scheelhoek en nadrukkelijk aanwezige troepen ganzen verklaarde Krijn dat vanuit Tij in de nazomer toch wel aardige vogelactiviteiten vallen waar te nemen. Voorts toonde hij zich voorzichtig optimistisch over het verloop van een bontbekplevierenbroedproject op Goeree en was hij nog tamelijk ondersteboven van de lammergier die hij de vorige dag vlak onder zijn Ouddorp had gezien - waarschijnlijk lag deze vogel op het moment van ons samen komen al dood onder een windturbine in de Wieringermeer. Na Henk te hebben ingelicht over de voormalige rijkdom aan weidevogels op de grasgorzen langs het Zuiderdiep, een kwaliteit die als gevolg van uitblijven van een gericht be heer geheel teloorging, richtten wij de blik op de 'nieuwe' Scheelhoek, de bijna 80 hectare metende Zuiderdiepgorzen. Met die excursie waren wij snel klaar. 26 27

Sterna | 2021 | | pagina 14