"De vrolijkheid verdwijnt meer en meer uit de polders, al de goedbe doelde akkerranden met uitheemse fleurige bloemetjes ten spijt." De verdozing van de polder gaat maar door, zonder dat daar natuurinclusieve of landschappelijke voorwaarden aan wor den gesteld. De meest potsierlijke bouwsels schieten uit de grond en tasten de openheid en schoonheid van het land schap verregaand aan. Erfbeplanting en nestgelegenheden voor zwaluwen, huismussen of verblijfplaatsen voor vleer muizen zouden toch wel minimale eisen moeten zijn bij de bouw van de volgende megalomane moderne blokkendoos. Weinig is veilig voor het credo 'Benutten en Beleven'. Er is veel bombarie en geldverspilling rondom het nietszeg gend politieke speeltje Nationaal Park NLDelta. Een Nationaal Park zónder wettelijke status, zónder echte ecologische winst, maar wel vol van commerciële en populistische ideeën. En dit terwijl we reeds een Natura 2000-status hebben in die gebieden: een status waar men al niet heel zuinig mee omspringt. Natura 2000-doelen die zwaar onder druk staan door sterke toename van menselijke gebruiksfuncties in natuur. De recreatieve trein moet doordenderen met een verdere verpretparkisering van onze natuurgebieden en rustige dijken. We bouwen wat af in onze natuurgebieden en polders. Buitendijkse fietspaden langs het Haringvliet, een natuur-educatief centrum en werkkantoor midden in een nog te kappen bos, windmolens in natuurgebied: wat volgt er nog meer in de komende jaren om die zo begeerde natuur verder onder druk te zetten in het kader van duurzaamheid, beleving en educatie? Wat is de netto winst voor diezelfde natuur? Wie neemt die negatieve (cumulatieve) effecten nog serieus? Deze zijn vaak al vakkundig 'weggeschreven' door ingehuurde 'bureau-ecologen' en voor je de uiteindelijke zienswijze hebt ingeleverd is het ergste leed steeds vaker al geschied. Resultaat: er hebben weer enkele mensen uren kunnen schrijven en geld verdiend - je moet de economie natuurlijk ook draaiende houden. Zomaar een opsomming. De verantwoordelijken voor dit beleid op Goeree-Overflakkee verdienen een prijs voor greenwashing: niet bepaald iets om trots op te zijn. Hopelijk is het onkunde of onwetendheid maar het is sowieso een opeenstapeling van vele gemiste kansen voor natuur, landschap en een gezonde leefomgeving. En de boer? Die snapt er steeds minder van en vertrouwt die plannenmakers en bureautijgers al helemaal niet meer. Hij/zij vangt louter kritiek en de aspecten duurzaamheid, natuur en milieu vormen in hun optiek daarom veel te vaak het gespreksonderwerp. En hier is het dat boer en natuur liefhebber elkaar weer de hand kunnen geven, want in de praktijk zijn zowel natuur als boer verliezer in de afgelopen decennia. Volgens het CBS bestaat 54% van ons landoppervlak uit landbouwgronden. Daarnaast zijn er nog tal van gronden in beheer of eigendom van terreinbeherende organisaties die te boek staan als zijnde natuur, maar die in feite ook land bouwgrond betreffen. Het werkelijke areaal landbouwgronden komt hierdoor op 70% van ons landoppervlak uit (PLB). Het verlies aan biodiversiteit ging nergens in Europa zo hard als in Nederland, hoofdzakelijk veroorzaakt door landbouw en industrie. Zo simpel liggen de feiten (zie grafiek). Areaalverlies, versnippering én milieubelasting zijn de hoofdoorzaken. Door de immense druk van met name de landbouw op natuur behaalt Nederland vele vastgestelde normen en doelen voor Natura 2000 bij lange na niet, zijn depositiewaarden en vervuiling te hoog en bungelen we als land al enige tijd onderaan de lijst wat betreft doelen van de Kader Richtlijn Water (KRW). 36 We mogen dan de beste zijn in het eindeloos heen en weerpraten over natuur en milieu, de praktijk blijkt weerbarstig. Hierdoor lijken we erg groen, maar zijn we dat dus op veel terreinen totaal niet. De zogenaamd boervriendelijke kabinetten (met VVD en CDA) gingen deze afspraken in Europa aan en breken ze hier in den lande weer met valse trucjes af. Boer, landschap en natuur zijn de dupe. De waterkwaliteit op Goeree-Overflakkee behoort notabene tot de slechtste van Europa, zo concludeerde de waterschapspartij Water Natuurlijk (Ggof.nl). Jaarlijks worden vele tienduizenden Iiters/m3 van de zeer giftige en verontreini gende CMR-stoffen geloosd in Natura 2000-gebieden Krammer-Volkerak en Hollandsch Diep/Haringvliet (Scheepsvaartkrant.nl). Jaarlijks worden, in strijd met de Wet Natuurbescherming, onnoemelijk veel nesten, verblijfplaatsen en individuele (beschermde) dieren vernietigd door werkzaamheden. Waterschap en ge meente lijken maar moeilijk te leren en beseffen dat ze als overheid het juiste voorbeeld dienen te geven en rentmeesterschap moeten tonen. Op de akkers is het al helemaal doffe ellende want de meeste kale-grond- broeders zoals scholekster en kievit hebben geen enkele kans meer op broedsucces. Snelle (met gps uitgeruste) tractoren en ploegen, extra brede banden en voedselschaarste: daar kunnen ze niet tegenop. De keiharde waarheid is dat er veel te weinig wordt omgekeken naar broedende vogels of (het belang van) natuurwaarden in de polder. Alles bij elkaar heeft dit ervoor gezorgd dat met name patrijs, graspieper, veldleeuwerik, kievit, tureluur en scholekster nagenoeg verdwenen zijn uit ons eilandelijk boerenland. De grutto verdween zelfs volledig op een enkel, eenzaam paartje na. Ik heb de boerenlandsoorten letterlijk met eigen ogen zien verdwijnen uit het agrarische landschap. Elk jaar werd het weer wat stiller in de polder. Natuurlijk kregen we er ganzen en reeën voor terug, de profiteurs van de moderne landbouw, maar de biodiversiteit is werkelijk om te huilen. De vrolijkheid verdwijnt uit de polders, alle goedbedoelde akkerranden met uitheemse fleurige bloemetjes en 'groene' keurmerken ten spijt. Dat is des te vreemder omdat er ruim voldoende inheemse alternatieven zijn voor die bloemenmengsels; laat ze staan tot het volgend voorjaar en het liefst meerdere jaren lang. De groeiseizoen- akkerranden zijn vooral goed voor fietser en toerist. Kritiek op onze uitgeholde polders landt doorgaans slecht, want vele boeren doen écht wel hun best. Dan is het natuurlijk zuur als je weer het deksel op de neus krijgt van zo'n kritische natuurfanaat. Boeren boos, natuurbeschermers boos en de polders leeg, zonder de vrolijkheid van de boerenlandvogels. Naar elkaar wijzen is nu wel genoeg gedaan. Het moet gewoon beter! De voorbeelden zijn er, ook dicht bij huis. Nu nog de welwillendheid en daadkracht van LTO en overheden (waterschap, gemeente, provincie en rijk) om te werken aan een constructief, ecologisch passend beleid om het boerenland weer tot leven te brengen. Niet bij elkaar op de stoel proberen te gaan zitten, maar goed luisteren naar elkaar en vervolgens de juiste, feitelijke kennis optimaal benutten. Ik schaam me als boerenzoon voor ons huidige polderlandschap en ik baal eveneens van de polarisatie tussen natuurliefhebbers en boeren. Zoveel kansen, zoveel potentie, zoveel moois. Op Goeree-Overflakkee ligt de grootste winst qua biodiversiteit en een schonere leefomgeving toch echt in de polder. Samen schouders eronder en gaan is de enige juiste boodschap, geen tijd te verliezen!

Sterna | 2021 | | pagina 19