LTO Noord, de weidevogels, de ongemakkelijke waarheid en het goede nieuws "Geen seeonde konden we toen vermoeden dat 41 jaar later grutto's en patrijzen vrijwel helemaal verdwenen zouden zijn van het eiland. Tureluurs en kieviten zijn er nog mondjesmaat en vrijwel alleen nog in de reservaten." Jan Baks en Servaas van cier Horst Soms verschijnt er een stuk waar je haren van overeind gaan staan. Dat was het geval op 9 april toen in de betaalde editie van Eilanden-Nieuws, het lokale blad voor Goeree-Overflak- kee, een persbericht verscheen van LTO Noord. In dit bericht wordt gesteld dat de boeren goed voor de weidevogels zorgen, dat de achteruitgang van de stand vooral te wijten is aan predatie en dat de provincies nu moeten beginnen met het (laten) afschieten van roofdieren. Het bestuur van NLGO is bepaald een andere mening toe gedaan en reageerde met een opiniestuk in de krant van 16 april. Voor zowel het persbericht als onze eerste reactie: richt de camera van je telefoon of tablet op de QR-code. Aan de hand van cijfers uit onverdachte hoek (CBS, Sovon) toont het bestuur aan dat het met de weidevogelstand op Goeree-Overflakkee bijzonder slecht gesteld is, en dat dat eigenlijk ook niet anders kan met het landbouwsysteem waarvoor de laatste veertig jaar gekozen is. Twee zinnen die eruit springen in het opiniestuk in de krant: 'Nederlandse boeren zijn de beste ter wereld, maar ze beheren een kerk hof' en 'Dat dan LTO Noord beweert dat boeren goed voor weidevogels zorgen en dat de achteruitgang van eieren en vogels te wijten is aan roofdieren, is van een kwaadaardige domheid'. De reactie, bij monde van LTO-voorzitter afdeling Goeree-Overflakkee Frank van Oorschot laat niet lang op zich wachten. In de krant van 23 april toont hij zich zeer teleurgesteld in NLGO, roept hij de vereniging op ervoor te zorgen dat de prijzen van landbouwproducten omhoog gaan en eist hij openbare excuses aan de agrariërs voor de onterechte verwijten. Vrijdag 7 mei antwoordt NLGO voor de tweede maal. De vereniging blijft bij het eerder ingenomen standpunt, en toont zich te allen tijde bereid om mee te praten over veran deringen die goed zijn voor de boer én voor de natuur. In 1980, toevallig het oprichtingsjaar van NLGO, was de weide vogelstand in Nederland op zijn hoogtepunt. Honderdtwintigduizend broedparen grutto, overal zingende veldleeuweriken, zoveel tureluurs dat je ophield met tellen. De patrijzenjacht was een gezellig uitje op de zaterdagmid dag op Goeree. Daarna aan de drank, tot volgende week mensen. Geen seconde konden we toen vermoeden dat 41 jaar later grutto's en patrijzen vrijwel helemaal verdwenen zouden zijn van het eiland. Tureluurs en kieviten zijn er nog mondjesmaat en vrijwel alleen nog in de reservaten. In 1962 verscheen Silent Spring, het alarmerende boek van bioloog Rachel Carson. Het boek bracht de milieuproblemen veroorzaakt door pesticiden onder de aandacht van het Amerikaanse publiek. Het wordt wel gezien als het begin van de milieubeweging. En nu is het voorjaar 2021, loop je achthonderd meter over een boerenlandweg en hoor je...één zingende veldleeuwerik. Heeft Carson toch gelijk gekregen. 40 Sinds 1970 is de stand van onze nationale vogel, de grutto, met 75 pro cent teruggelopen. Foto Jan Baks Levert zo'n confrontatie met LTO Noord nu iets positiefs op? De reacties op de Facebookpagina van NLGO zijn overweldigend. Nog nooit is een bericht zo vaak gelezen en gedeeld. Op een enkele uitzondering na zijn de reacties positief. De paar negatieve reacties zijn niet inhoudelijk van aard; 'boeren zijn elke dag met de natuur bezig'. Zo'n hoogoplopende discussie via de lokale krant zorgt er ook voor dat je als bestuur elkaar weer eens diep in de ogen kijkt en je afvraagt: wat vinden we nu werkelijk belangrijk met elkaar, en hoe gaan we onze doelen bereiken? Rond het verschijnen van de reacties van NLGO heeft het bestuur contact gehad met vertegenwoordigers van Natuurmonumenten, Hoekschewaards Landschap, Vogelbescherming, Zuid-Hollandse Milieufederatie en Sovon. Ze bevestigen allemaal het door NLGO geschetste beeld: het leven is weg uit het boerenland van Nederland. En dat komt door de manier waarop agrariërs boeren en het waterschap de waterstand beheert. Het rapport Aanvalsplan Grutto, dat november 2020 werd aangeboden aan minister Schouten bevat veel goede aanbevelingen en neemt zeker mee dat een boer een goed inkomen hoort te verkrijgen. Dit plan van initiatiefnemer Pieter Winsemius, oud-voorzitter van Natuurmonumenten, noemt drie stappen die de agrarische sector zal moeten nemen om de grutto te redden van de ondergang. Ten eerste moeten er kansgebieden worden ontwikkeld van voldoende grootte in de orde van 1000 hectare, ten tweede moet het gebied worden gekenmerkt door een relatief hoog waterpeil en ten derde dient er een aangepast agrarisch beheer te komen. Pas op de vierde plaats komt een gerichte bestrijding van roofdieren (vaak vossen, en die zijn er niet op Goeree-Overflakkee). Zie verder via de QR-code voor dit zeer goede rapport. NLGO ziet boeren als de kern van het probleem én van de oplossing als het gaat om het verdwijnen en weer terugbrengen van het leven op het platteland. Ten eerste: boeren hebben het land, zestig procent van Nederland. Boerenland kost op Goeree-Overflakkee tussen de vijfendertig- en honderdtwintigduizend per hectare: opkopen is dus geen optie, en dat willen we ook helemaal niet. Ten tweede: een individuele boer heeft uiteraard niet als doel de natuur op zijn/haar land onmogelijk te maken. De boer voelt zich gedwongen door Het Systeem om te doen wat de boer het jaar rond doet. Dus het land is droog, het grondwater ver giftigd, de insecten verdwenen, de kievitseieren kapotgereden. Ten derde: Nederland lijkt niet klaar voor werkelijk natuurvriendelijk boeren. Consumenten willen geen cent extra betalen voor hun eten, politiek Den Haag geeft nu al elf maanden niet thuis op Plan Grutto, en in de publieke opinie is de ondergang van het leven op het boerenland iets dat slechts af en toe langskomt. De brandende urgentie ontbreekt. 41

Sterna | 2021 | | pagina 21