Per broedlocatie kunnen de aantallen fluctueren Boerenzwaluwen en de kunst m 'Weliswaar veroorzaken ze rommel door hun gepoep, maar ze vangen enorme hoeveelheden insecten uit de stallen weg.' Er zijn nieuwe, moderne landbouwloodsen geplaatst en het aantal mini-campings, voorzien van randbeplantingen, is flink toegenomen. Dit huidige landschapsbeeld betekent meer beschutte oppervlakte en dus meer optimaal jachtge bied voor zwaluwen. Wat betreft punt 3., de nieuwe stal- complexen op Schouwen, heb ik de laatste jaren gezien dat hierin grote aantallen nesten van boerenzwaluwen aanwezig kunnen zijn. Vaak meerdere tientallen nesten per bedrijf. Alhoewel akkerbouw nog steeds dominant is op Schouwen, zijn hier tegenwoordig toch ook een aantal grote paarden-, c.q. veebedrijven aanwezig, die omvangrijke bolwerken met broedende boerenzwaluwen vormen. Er zijn hier bijvoor beeld vijf grote maneges, een aantal kleinere paarden stalcomplexen en veel stallen voor één of enkele paarden aanwezig. Op de enkele omvangrijke veebedrijven op Schou wen wordt in de open grote loopstallen permanent door zwaluwen op insecten gejaagd. Ze hebben hierdoor, naast de mogelijkheid om buiten rondom zo'n bedrijf te jagen, een luxe 'indoor' jachtgebied, waarin ze ook tijdens perioden met slecht weer actief kunnen zijn. Het grote melkveebedrijf van familie de Ruiter, dat circa 12 jaar geleden gebouwd is langs de Striepweg bij Brijdorpe, heb ik een paar maal bezocht. Zwaluwen jagen hier perma nent boven de koeien. Opvallend is dat er nauwelijks nesten in de grote loopstal zelf aanwezig zijn. De nesten zitten vooral in aparte ruimtes, zoals in een afgescheiden klein gedeelte voor kalvende koeien en in een machinekamer (waarin de zwaluwen zich niets aantrekken van de herrie van de machines). Door de grote open loopstal vliegen regelma tig ook andere vogels, zoals duiven en kauwen. Boerenzwaluwen bouwen geen nesten op locaties waarbij gemakkelijk andere vogels, en zeker geen kauwen, kunnen komen. Daarnaast lijken zwaluwen voor nestbouw de stalen spanten van zo'n loopstal en een locatie vlak onder dakpla ten, waar de temperatuur hoog kan oplopen, te vermijden. De Ruiter en ook veeboeren op Flakkee vertelden mij dat ze de aanwezigheid van broedende zwaluwen op hun bedrijf toejuichen. 'Weliswaar veroorzaken ze rommel door hun gepoep, maar ze vangen enorme hoeveelheden insecten uit de stallen weg. Of inderdaad het aantal broedende boerenzwaluwen de afgelopen jaren op Schouwen-Duiveland is toegenomen kan niet gestaafd worden met oude en recente telgegevens. Dat dergelijke inventarisatiegegevens ontbreken is goed te begrijpen. In mijn voorgaande artikel heb ik aangegeven dat het goed vaststellen van het aantal broedparen per locatie erg lastig is. In ons bijzondere standaardwerk 'De vogels van Schouwen-Duiveland', uitgebracht door de toenmali ge Werkgroep Avifauna van onze vereniging in 1986, wordt aangegeven dat lokale gegevens over het aantal broedende boerenzwaluwen schaars zijn. Er is een schatting van enkele tientallen broedparen in het duingebied in 1975 en een schatting van 25-30 broedparen rond Renesse in 1984. De huidige aantallen in de Schouwse Westhoek lijken mij duidelijk boven deze oude gegevens te liggen. Zijdelings wordt in dit boek opgemerkt dat boeren zwaluwen al eeuwen op Schouwen broeden, getuige een gravure (afgebeeld op pagina 7) uit 1635 met daarop afge beeld nestelende boerenzwaluwen onder een brug bij het klooster Bethlehem bij Eikerzee. Zoals hiervoor aangegeven bevindt de omvang van 'onze' broedpopulatie zich dit jaar op een dieptepunt. Van maxi maal 17 uitgevlogen nesten in 2018 is er dit jaar, tot nu toe, nog maar één nest uitgevlogen. De grafiek in mijn vorige artikel toont aan dat de aantallen broedparen in onze schuur door de jaren heen sterk fluctueren. In dat artikel wordt erop gewezen dat dit veroorzaakt kan worden door zowel extra sterfte tijdens de trek of in het overwinteringsgebied als door extreme weersomstandigheden tijdens het broed- seizoen. Door een voorval hier in de buurt weet ik dat een vaste lo kale broedpopulatie tijdens het broedseizoen ook door een ingrijpend voorval deels of geheel verloren kan gaan. Zo broedden boerenzwaluwen met zo'n 6-12 nesten al decennialang in een open kapschuur op de boerderij van fa milie de Glopper aan de Hoge Weg bij Ellemeet. In mijn voor gaande artikel wees ik erop dat boerenzwaluwen broedend in semi-kolonieverband best brutaal en levendig kunnen zijn. (Dit in tegenstelling tot een heel voorzichtige, stille levens wijze als ze ergens als enkel broedpaar een nest hebben.) Tegenover de voordelen van broeden in kolonieverband staat echter het nadeel van aandacht trekken van andere vogelsoorten. Zo werd drie jaar geleden de vaste broedkolo- nie bij familie de Glopper ontdekt door een paar kauwen en die hebben een stel bezette nesten leeggeroofd. Actie door een snel door de Glopper erbij gehaalde jager kon geen redding meer bieden. Alle zwaluwen verlieten deze broedlocatie en zijn hier tot nu toe niet meer teruggekeerd. Wel kwam nog één broedpaartje terug en bouwde een nest, veilig ver weggestopt in een aparte stal die alleen zwaluwen konden bereiken door een kleine opening in een stalraampje. Dit risico van broeden in kolonieverband en hoe boerenzwa luwen hiermee omgaan zag ik ook op het hiervoor vermelde melkveebedrijf van familie de Ruiter; de nesten zitten hier vooral in aparte ruimten, lastig bereikbaar voor andere vogels. 14 Onlangs had de Ruiter hier de ervaring dat een clubje zwaluwen dat met zeven nesten in een machinekamer broedt wél gezamenlijk, en met succes, de strijd met een binnengevlogen duif aanging. Die werd met veel snerpend hoge agressieve strijdkreten en duikvluchten weer naar buiten gewerkt. Een groep broedvogels kan dus wel een duif aan, maar geen kauwen. Het zal waarschijnlijk enkele jaren duren voor er weer sprake is van een grotere broedpopulatie in onze schuur. Zoals aangegeven in mijn eerste artikel lijkt er bij boerenzwaluwen voor vaste broedlocaties sprake te zijn van opgebouwde locatiekennis en traditievorming. Elk jaar komen dezelfde zwaluwen en/of hun nakome lingen terug naar de broedlocatie waar ze in het voorgaande jaar gebroed hebben of opgegroeid zijn. In het geval bijna alle vaste zwaluwen van zo'n broedlocatie niet meer terugkeren, moet er eerst weer gedurende enkele jaren een nieuwe groep vast terugkerende zwaluwen opgebouwd gaan worden. Mijn voorgaande artikel eindigde met enkele opmerkingen over boerenzwaluwen die door hun markante verschijning en levenswijze en hun voorkomen wereldwijd voor allerlei kunstuitingen gebruikt zijn en worden. Ook hier eindig ik op deze wijze. De meest simpele kunstmatige uiting komt naar voren uit de naamgeving van een regionale boerenzwaluw. In Nieuw-Zeeland wordt de boerenzwaluw een "welcome swallow' genoemd. Dit verwijst naar de koppeling van het arriveren van de eerste zwaluwen met de komst van het voorjaar. Zoals in het voorgaande artikel opgemerkt werd ook in het oude Griekenland deze koppeling gemaakt. Boerenzwaluwen kom je regelmatig in figuratieve kunstobjecten tegen. In Frankrijk vonden we regelmatig in bric-è-brac-winkels ijzeren kaarsen- of lampenstandaards met zwaluwen daarin verwerkt. Houtsnijwerk met boerenzwaluwen kom je in kringloopwinkels nogal eens tegen. Zo kochten wij zelf een houten dienblad dat uit Friesland zou komen, met een boerenzwaluw in de vlucht. Mijn overleden echtgenote Hanneke was keramiste en boetseerde regelmatig, na veel waarnemingen en werktekeningen, boerenzwaluwen in allerlei vormen van lichaamsbeweging. Links: Boerenzwaluw die zijn verenkleed verzorgt. Keramiek gemaakt door Hanneke Buth-Keuning. Onder: Vliegende boerenzwaluw als houtsnede in een dienblad.

Sterna | 2021 | | pagina 8