Md DE VERKADEALBUMS 'waar wij wonen' EN 'onze groote rivieren' I Thijsse en de Verkadealbums Jan Voerman Junior Landschappen van Nederland De smalle Zuidduinen bij Westenschouwen Voor velen van ons zijn de albums 'Waar wij wonen' en 'Onze groote rivieren een kostbaar bezit waarvan de grote platen een blijvende indruk maken. De albums geven eigenlijk een mooie aardrijkskundige beschrijving van Nederland. Wel was de tekst voor het grote publiek vrij moeilijk. Verkade koos later dan ook voor kleine plaatjes en populairder onderwerpen, zoals dieren en vogels in Artis. In dit artikel geven we beschrijvingen bij de platen van Westenschouwen en het Hollandsch Diep. Frans Beekman en Gerard Ouweneel Vanaf 1906 kwamen bij de Verkade Fabrieken in Zaandam 35 plaatjesalbums uit. Die plaatjes spaar de de jeugd bij de verpakte koekjes en beschuit. De fabriek had zelfs een grote ruilafdeling. De albums onderscheidden zich van de concurrenten Het Kla verblad, Hille en Droste door de hoge kwaliteit van de afbeeldingen en door de plezierige schrijfstijl van Jac.P. Thijsse (1865-1945). Thijsse publiceerde al sinds 1894, onder andere in het bekende tijdschrift De Levende Natuur. Het legde de Amsterdamse on derwijzer geen windeieren. Al in 1902 verhuisde hij naar Bloemendaal en woonde in een villa. Na zijn eredoctoraat in 1922 werd Dr. Jac.P. Thijsse leraar biologie op het Kennemer Lyceum in zijn woonplaats. In totaal schreef hij 20 Verkadealbums. Na de regionale Verkadealbums Langs de Zuiderzee (1914), De Vecht (1915), Friesland (1918) en Texel (1927) schreef Thijsse voor een volgende generatie Neder landers de albums Waar wij wonen (1937) en Onze groote rivieren (1938), geïllustreerd met grote aqua rellen van 21 bij 18 cm door Jan Voerman Jr. (1890 1976). Van elk van de laatste twee albums werden meer dan 100.000 exemplaren verkocht. Zijn leven lang signeerde Voerman zijn kunstwer ken met 'Junior', ter onderscheid van zijn vader Jan Voerman Senior, de bekende IJsselschilder die met zijn gezin in Hattem woonde. Daar is nu het mooie Voermanmuseum. De band met de Verkadealbums kwam tot stand door de grootvader van moeders kant, Ericus Verkade, directeur van de gelijknamige fabriek van koekproducten. Hij vroeg zijn schoonzoon Jan Voerman Sr. mee te werken aan de illustraties in natuuralbums. Deze zag er niet veel in en schoof de vraag door naar zijn zoon Jan, die toen pas 15 jaar oud was. Jan Voerman Jr. begon met het maken van de aquarellen voor het album Lente (1906). Hij onder hield contact met Jac.P. Thijsse over de plaatjes van planten, vogels, stadsgezichten en landschappen. In die tijd waren er nog geen kleurenfoto's! Tussen 1906 en 1940 maakte Jan Voerman Jr. samen met andere kunstenaars zeer veel plaatjes voor 25 Verkadealbums, alleen in WBIonde duinen (1910) en Zeewateraquarium en terrarium (1930) staan ze niet. In de kunstwereld keek men wat neer op Voerman als 'illustrator'. Van het publiek kreeg hij overwaardering, van kunst historische zijde juist onderwaardering. Na 1970 kwam Jan Voerman Jr. weer in de belangstel ling bij de toen opkomende milieubeweging en de natuurbescherming. In Waar wij wonen vertelt Thijsse vooral over de natuurlandschappen van geheel Nederland. Hij be handelt zo de landschappen van rivierklei, zeeklei, veen, duinen, zand en krijt/löss. De variatie aan grondsoorten als basis dus van de verscheidenheid aan landschappen. Hij vermeldt al wandelend of fiet send veel persoonlijke herinneringen en neemt de lezer als het ware aan de hand. Ook kiest hij goede voorbeelden. Thijsse is hier de echte leraar. Hij was niet volledig, want we missen de zeeklei van Friesland en Groningen, de agrarische veenlandschappen, hei- deontginningen en droogmakerijen. Belangrijk is zijn benadering vanuit de natuur én van uit de mens, want Nederland heeft voornamelijk cul tuurlandschappen die door beide zijn gevormd. Wil men 'landschapsschoon' behouden dan moet men er meer van weten: kennis als basis van be scherming! Dat leidde bij Thijsse tot een oproep om de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland te steunen. In 'Onze groote rivieren' behandelt Jac.P. Thijsse de landschappen van Zuid-Nederland met aandacht voor de steden Maastricht, Dordrecht, Rotterdam, Brielle, Zierikzee en Veere. Een grote kaart (schaal 1:600.000) laat dit gebied zien. Er is veel aandacht voor riviermonden, zeegaten en duinen. De laatste iconische plaat in dit album betreft De Beer met duinen, slikken en Brielle aan de horizon. Het is moge lijk dat Thijsse ook heeft nagedacht over een album Noord-Nederland met verandering van Zuiderzee in IJsselmeer, Waddenzee en Waddeneilanden. De albums 'Waar wij wonen' en 'Onze groote rivieren' geven de kenners van natuur en landschap een nogal nostalgisch beeld van Nederland van ruim 80 jaar geleden, nu vaak een streefbeeld bij recent natuur- herstel. Wij zijn Thijsse zeer erkentelijk. Deze plaat uit 'Waar wij wonen' heet 'Duindoorns en vlieren'. Bladerend door dit prachtige Verkadeal- bum valt mij vooral de mooie zeereep op met de grijsgroene duindoornstruiken met hier en daar een bloeiende vlier. In de tekst noemt Jac.P. Thijsse het 'de morgenzon-duinhelling op Westerschouwen'. Officieel heet het Westenschouwen, een foutje dat veel wordt gemaakt. Als je de plaat wat beter bekijkt en er de topografische kaart bij pakt, is het niet moeilijk de juiste plaats te vinden. De schilder Jan Voerman Jr. stond op het smalle duin aan het eind van de Kampweg waar de dijk begint van de Westenschouwense Inlaag. Het duin bestaat er slechts uit één smalle zeereep van 200 meter. Aan de zeekant links stuift vers zand naar binnen, ook onder de struiken. Zowel duindoorn als vlier zijn hier door de vogels, die met hun uitwerpselen de onverteerde zaden achterlieten, gebracht. Vooral de duindoorn beschermt het duin goed, want ook mensen lopen niet door de stekelige struiken. De vlieren dragen hun witte schermvormige bloemen en het is dus de maand mei. vr ONZE CPOOTE RIVIEREN DOOP DP7AC PTHySSE De omslagen van 'Waar wij wonen' (1937) en 'Onze groote rivieren' (1938). Beide zijn een ontwerp van Cornelis Rol.

Sterna | 2021 | | pagina 10