I De Beer voor de periode na 1945 In de korte periode dat De Beer na de ingrepen tijdens WO II nog heeft bestaan liep het natuurmonument nog verdere averij op door de aanleg en ingebruikname in 1950 van de Brielse Dam, welke de Brielse Maas degradeerde tot het Brielse Meer. Hij fotografeerde nog aanwezig oorlogsmateriaal en ook de zogenaamde Chinese Muur, een noord-zuid aangelegde dijk die het binnenduingebied moest beschermen tegen inkomende hoge stormvloeden. Deze nam dus voor de ten oosten van die 'muur' gelegen terreindelen de milieudyna- miek weg. Kooijmans en zijn makkers gingen in 1946 en de jaren nadien in een grondig veranderde De Beer op excursie. Uw schrijver kwam er voor het eerst in 1950 en heeft dus De Beer nooit live gekend. In de korte periode dat De Beer na de ingrepen tijdens WO II nog heeft bestaan liep het natuurmonument nog verdere averij op door de aanleg en ingebruikname in 1950 van de Brielse Dam, welke de Brielse Maas degradeerde tot het Brielse Meer. Najaar 1956 kwamen de eerste geruchten naar buiten over de plannen van Rotterdam, voornemens die het gemeen tebestuur voortvarend en zonder oppositie kon realiseren, want twee jaar later gingen de spaden de grond in. Lees in 'Een eersteklas landschap' hoe het daarbij toeging. Ed Buijsman heeft nu een tweede fotoverslag van en over De Beer samengesteld, een uitgave die de periode na 1945 in beeld brengt, wederom opgezet met inbreng van topokaart- jes. Van deze productie is al een digitale versie te raad plegen, waarvoor verwezen naar De Beer in beeld (II) Een fotoverslag over het natuurmonument Buijsman slaagt er nog steeds in tot dusver onbekend ma teriaal over de nu toch zestig jaar geleden opgeruimde De Beer te achterhalen. Hoeveel ongeregistreerde en/of niet vertelde verhalen en beeldmateriaal zullen er nog zijn? Ongetwijfeld vele. De auteur werd met eentje geconfronteerd na vertoning voor RTV-Rijnmond van de alleszins geslaagde De Beer-do- cumentaire 'Onder zes meter zand'. In deze door Noëlle Ingeveldt gemaakte film komen natuurlijk het schitterende landschap en de ornithologische heerlijkheden van het natuurmonument aan bod. In die film vertel ik over strand vondsten die niet zelden tot hilarische situaties leidden. Daarbij was een verhaaltje over een afgestoken vuurpijl. Prompt kreeg ik na de TV-vertoning een mail van een in 1963 jeugdige NJN-er die, toen ook op De Beer, de pijl omhoog had zien gaan. Hij mailde dat de kustwacht deze ook had geregistreerd en de politie had gewaarschuwd. Deze was uitgerukt per motor met zijspan. Zonder resultaat want ik was door naar het Quakjeswater. 'Dus dat was jij....!' mailde de oud NJN-er, nu zeventigplusser. Omdat ik die vuurpijl verkregen had via een lichte vorm van piraterij en, na bijna zestig jaar, de wederrechtelijke toeëigening van de pijl wel verjaard zal zijn, heb ik de oud NJN-er bekend hoe de vork in de steel zat. Hier het verhaal. Winter 1963 raakte de coaster de Fiducia muurvast op de Zuidpier. Het schip is er nooit meer afgekomen en daar 's zomers gesloopt. Het hele verhaal is via Google te lezen. Normaal ging ik op de Zuidpier op zoek naar daar steevast aanwezige steenlopers en paarse strandlopers. Op 15 april 1963 won de Fiducia het, gemakkelijk gemaakt omdat er geen wachtsman aan boord was en het schip via een touw ladder zo was te beklimmen. Het was een onbeschrijfelijke rommel aan boord, waartussen ook vuurpijlen....vul maar in. Overigens bekende degene die mij zestig jaar later ontmas kerde zelf ook aan boord te zijn geklommen. 26 In de periode 1948-1956 broedden tussen de 7.000-11.000 paren Grote sterns op De Beer. Foto: Salko de Wolf Inwoners van Havenhoofd, op de kop van Goeree, die rond zestig jaar geleden en eerder de blik noord waarts richtten, konden rekenen op een onbelemmerde gezichtseinder. Weliswaar was begin zestiger jaren in de Haringvlietmonding, op rechts, toen al wel het bouwdok voor de toekomstige Haringvlietdam te zien, maar recht vooruit kijkend, over de Noord-Pampus en het Rak van Scheelhoek heen, en dan verder langs de punt van Voorne, zagen de Havenhoofdenaren in de verte De Beer liggen. Wanneer ze over een goede ver rekijker beschikten konden ze op een heldere dag de bebakening van de Zuidpier van de Nieuwe Waterweg zien. De Goereeërs die op hun netvlies dit jaloersmakende tafereel van een ver zichtbereik nog naar voren kunnen halen zijn nu dik over de zestig. Mochten ze nieuwsgierig zijn hoe die dichtbije en toch zo verre kust met achterland er werkelijk uitzag dan zijn de beide uitgaven van Ed Buijsman alleszins de moeite waard om door te nemen en op zich te laten inwerken. Voor contact met de samensteller kunt u terecht bij ed.buijsman@xs4all.nl En er is nog een reden. Goereeërs, de Havenhoofdenaren in het bijzonder, zijn bevoorrecht de Kwade Hoek naast de deur te hebben. Daar ronddolend moet ik nogal eens aan De Beer denken, althans, indien ik de blik niet naar het noorden wend. Wees waakzaam. Zestig jaar geleden was het, acht jaar nadat de eerste geruchten doorsijpelden, met De Beer gedaan! Toen stonden wij erbij en keken ernaar. Literatuur: Buijsman, E. 2019. De Beer in beeld. Deel 1. Een fotoverslag over het Natuurmonument De Beer voor de periode tot 1940. Mededelingenreeks Natuurmonument De Beer 21. Houten. Kooijmans, R.A. 2010. Een Haagse Vogelaar. Twintig jaar uit het leven van Frans Pieter Johannes Kooijmans. 1931 t/m 1950. Driebergen. Ouweneel, G.L. 2020. Negentig jaar het Brielsche Gat. In de Branding 28/4: 1-2. 27

Sterna | 2021 | | pagina 14