Jaaroverzicht waargenomen zeldzame vogels op Goeree-Overflakkee - 2021 - Vogels kijken en daarbij het zoeken en vinden van zeldzame soorten wint steeds meer aan populariteit. Sinds de start van de coronacrisis zien we opnieuw een sterke toename van mensen die op allerlei manieren naar vogels kijken. Steeds meer van hen hebben een goede verrekijker, telescoop en/of fotocamera en vogeldeterminatie lukt tegenwoordig zelfs deels met handige apps als Obsidentify, van het welbekende waarneming.nl'. Wat betreft de zeldzaamheden was het geen topjaar. Het voorjaar was nat en koud met weinig bijzonderheden en de najaarstrek leek maar moeilijk op gang te komen. Soorten als de bladkoning, die de laatste jaren steeds talrijker leek te worden, werden maar mondjesmaat waargenomen. In dit artikel bespreken we alle soorten waarvan minder dan tien waarnemingen zijn vastgesteld op Goeree-Overflakkee. •o- Dirk van Straalen, George Tanis en Robbin van Dijk Aziatische goudplevier Op 16 juni werden twee Aziatische goudplevieren waargenomen. Eén vogel bevond zich op de Kwade Hoek en werd daar gevonden door George Tanis. De tweede werd pas later die dag gemeld door C.C.G. Visser en C.E. Temming op de Slikken van Flakkee. Deze waarnemingen betroffen het vierde en vijfde geval voor Goeree-Overflakkee. Zwarte zeekoet Zoals de laatste jaren bijna gebruikelijk, was er nu en dan een zwarte zeekoet aanwezig in het welbekende Haventje Noord aan de Brouwersdam. Uit fotoanalyses blijk dat het vanaf 79 om minimaal 12 verschillende ge vallen ging langs de gehele Brouwersdam (Robbin van Dijk in prep). Onduidelijk is om hoeveel exemplaren het daadwerkelijk gaat, dat ligt mogelijk lager, want ondanks de relatief duidelijke leeftijdskenmerken blijkt dit in het veld vaak relatief lastig. Papegaaiduiker Op 21 november werd door Nico Schewe een sterk verzwakte papegaaiduiker in de buitenhaven van Stellen dam gevonden. Alhoewel de soort op de Noordzee een schaarse, maar vaste overwinteraar is zijn gevallen ter plaatse zeldzaam. Het betreft dan ook meestal stervende of zeer verzwakte exemplaren. Op 22 november is de vogel dood opgeraapt en naar Naturalis gebracht. Geelkruinkwak Misschien wel de meest bijzondere vondst van 2021 (zie ook het artikel elders in dit blad). Op 14 mei werd door Esther en Ken Kraaijeveld een aangespoelde dode vogel aangetroffen. De vogel was in verregaande staat van ontbinding en moest op DNA worden onderzocht om de soort te bevestigen. De geelkruinkwak is een poten tieel nieuwe dwaalgast voor Nederland. Het verspreidingsgebied beslaat de Oostkust van de Verenigde Staten, delen van Midden-Amerika inclusief de Nederlandse Antillen, het noordelijke deel van Zuid-Amerika en de kuststrook van Brazilië. 32 Steppenkiekendief Alhoewel de soort Europees en landelijk toeneemt blijft deze trend op Goeree-Overflakkee een beetje achter. Op 9 april werd een onvolwassen vogel gefotografeerd op de Hellegats platen. Dit betrof pas het negende geval voor het eiland. I Bosuil Op 8 mei werd door Robbin van Dijk in zijn tuin in Ooltgensplaat een intrigerende nachtop name gemaakt van een vermoedelijke bosuil. De avond daarna hoorden zowel Robbin als Dirk van Straalen onafhankelijk van elkaar een bosuil die zij later ook opnamen. Groot was echter de verbazing dat het na analyse van de opname in de nacht van 8 mei om een kanoet bleek te gaan. Deze kanoet zorgde dus uiteindelijk voor extra scherpte bij de Plaetse vogelaars en het, zover op waarneming.nl bekend, eerste gedocumenteerde geval voor Goeree-Overflakkee. Het blijft een opmerkelijk verhaal. De bosuil liet zich tot 2 juni horen, waarvan enkele malen ruim voor de schemering. De vogel blijft dus een zeldzaamheid op Goeree-Overflakkee met nog twaalf andere ongedocumenteerde waarnemingen, met name in de duinen rond Oostdijk. Middelste bonte specht Op 21 februari werd door Esther Kraaijeveld in het welbekende dennenbosje in de Oud- dorpse Middelduinen de eerste middelste bonte specht voor Goeree-Overflakkee gezien en gefotografeerd. De vogel was met zekerheid tot 21 maart aanwezig, maar hem waarnemen was maar voor weinigen weggelegd. Pallas boszanger Het was een goed najaar voor de Pallas boszanger. Op 17 oktober vond George Tanis een exemplaar bij de Vrijheid, Ouddorp. Door een viertal toegesnelde vogelaars werd een tweede exemplaar bij die vogel aangetroffen. Op 6 november vond George er nog een langs de Noordweg, Ouddorp, die tot de volgende dag aanwezig was. Deze gevallen betroffen het 9e, 10e en 11e geval van Pallas boszanger op Goeree-Overflakkee. Middelste bonte specht, Ken Kraaijeveld Papegaaiduiker, Maarten Sluijter Blauwstaart Op 16 oktober werd in het ondertussen bekende Abelenbosje van de goudlijster, de tweede blauwstaart voor Goeree-Overflakkee gevonden door Jonathan Janse. De vogel werd ook op 17 oktober nog waargenomen. Opmerkelijk genoeg werd op 5 november, op vrijwel dezelfde locatie, de vermoedelijk zelfde blauwstaart teruggevonden. Op 8 november werd de vogel voor het laatst gezien. Siberische boompieper Op 11 november vloog een Siberische boompieper over de Trektelpost van Ouddorp en werd op geluid en kenmerken vastgesteld door George Tanis. Dit betreft het vierde geval voor het eiland. Witkeelgors, Kees Luijkx, Witkeelgors De meest spectaculaire waarneming van 2021 was de vondst van een witkeelgors op een voederplank op een vakantiepark in Ooltgensplaat. De vogel is drie dagen aanwezig geweest. Helaas voor de vogelaars op Goeree-Overflakkee is de vogel bewust geheim gehouden. Dit betreft het zevende geval voor Nederland en het eerste voor het eiland.

Sterna | 2021 | | pagina 17