VOL GAS MET NIEUWE RECREATIEPLANNEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Projecten in de Westhoek Camping De Duinhoeve Vooral in de Schouwse Westhoek, maar ook in de polders tussen Brouwershaven en Zonnemaire heeft de gemeente groen licht gegeven of gaat zij dat nog doen aan nieuwe, omvangrijke recreatieprojecten. Dit, terwijl vele bewoners vinden dat de grens voor verdere recreatieve ontwikkelingen bereikt is. Tekst en foto's Gert-Jan Buth Grote hotels en appartementengebouwen, met fraaie naar de natuur verwijzende namen, worden momenteel in het Schouw- se duingebied gebouwd. 6 Vooral de laatste twee jaar merken we de gevolgen van de toenemende aantallen toeristen op ons eiland. Zo staan er onder andere elke vrijdag files bij Zierikzee, en in de kernen van Burgh-Haamstede, Renesse en Scharendijke is er dage lijks sprake van intensief verkeer en overvolle winkels. Deze sterke groei gaat ten koste van de natuur en het Schouwse landschap. Onze vereniging probeert deze ontwikkelingen enigszins bij te sturen en volgt een aantal nieuwe bouwpro jecten kritisch middels ingediende zienswijzen en bezwaar schriften. Hierna volgt een beperkt overzicht van enkele lopende en komende projecten. Terwijl er elders in Nederland na de uitspraak van de Raad van State in 2019 over de stikstofcrisis allerlei bouwprojecten voorlopig niet uitgevoerd mogen worden, worden er de laatste jaren, vreemd genoeg, meer dan ooit omvangrijke recreatieve bouwprojecten in de Westhoek wel uitgevoerd. Op meerdere locaties zijn recent grote hotels en apparte mentencomplexen gebouwd of zijn er nog in uitvoering. Klassieke campings worden omgevormd tot omvangrijke huisjesparken, waarbij het in sommige gevallen een villapark •V met honderden huizen betreft. De gevolgen van deze om vangrijke bouwprojecten betekenen niet alleen een sterke verstening van de Kop van Schouwen, maar ook dat er hier in toenemende mate jaarrond grote aantallen toeristen verblijven. De oude situatie dat het negen maanden per jaar rustig en stil was in de duinen, op het strand en op de plattelandswe gen op het eiland verdwijnt in toenemende mate. Onze vereniging heeft niet de mogelijkheid om alle bouw plannen en in uitvoering zijnde projecten kritisch te volgen. Noodgedwongen reageren we op slechts enkele actuele projecten, in samenwerking met de Stichting Duinbehoud. We constateren regelmatig dat in deze 'explosieve' bouwpe riode sommige recreatieondernemers bij de uitvoering van herinrichtingsprojecten op hun terrein geen rekening meer houden met het aangrenzende Natura 2000-duingebied. De gemeente let in deze gevallen ook niet meer op de bepa lingen die de Wet natuurbescherming voor dit gebied voor schrijft. Wanneer ondernemers zien dat je rustig zonder een procedure voor een omgevingsvergunning het beschermde duingebied kan aantasten zonder repercussies van een over heid, ontstaat snel een wildwest-situatie die van kwaad tot erger wordt. We hebben daarom, samen met Duinbehoud, in twee van dergelijke gevallen bezwaar aangetekend. Dit omvangrijke vakantiepark is eind 2019 begonnen, zonder aanlegvergunning en vergunningen in het kader van de Wet natuurbescherming, de Waterwet en de Ontgrondingenwet, met de omvorming van een klassiek kampeergedeelte van het terrein in een luxe bungalowpark, genaamd Villapark Duinrijk, waarin 66 huizen gepland zijn. Voor de aanleg van hoogteverschillen in dit terrein heeft de ondernemer op eigen initiatief een omvangrijke zandwinput van zo'n 4100 m2 in het aangrenzende Natura 2000-gebied uitgegraven, nabij de Maireweg. Naderhand zouden er ook huisjes rond dit illegaal aangelegde duinmeer geplaatst gaan worden. Onze vereniging heeft deze illegale ontwikkelingen in februari 2020, samen met Duinbehoud, bij de gemeente Schouwen-Duiveland aanhangig gemaakt en verzocht ervoor te zorgen dat ter plaatse de oorspronkelijke situatie weer zo snel mogelijk hersteld zou worden. Het college van burge meester en wethouders gaf ons in april 2020 te kennen dat ze niets van deze ontwikkelingen af wist, maar dat het er de ondernemer inmiddels op gewezen had dat als hij alsnog een aanlegvergunning zou afvragen het college achteraf dit illegaal uitgevoerde project zou legitimeren. Tot onze verbazing volgde inderdaad een openbare procedure voor een aanlegvergunning. Hiertegen hebben wij begin juni 2020 bij het college een bezwaarschrift ingediend. Voor dit bezwaarschrift heeft de onafhankelijke bezwaarcommissie van de gemeente op 27 juli 2020 een hoorzitting gehouden.

Sterna | 2021 | | pagina 4