Camping Julianahoeve Nieuwe ontwikkelingslocaties Projecten in de polders ten noorden van Zonnemaire "Toch legde het college, zeer ongebruikelijk, dit advies naast zich neer en volhardde in het verlenen van een omgevingsvergunning" "Dit totale aantal standplaatsen heeft dus niets meer te maken met landelijk kamperen op een kleinschalige camping bij de boer. Het betreft hier nu reeds een omvang die vergelijkbaar is met die van grote recreatieparken zoals die in de Westhoek aanwezig zijn. Wij vinden dat de grens van ver- blijfsrecreatie in dit kwetsbare poldergebied maximaal bereikt is." Het naderhand geformuleerde advies van deze commissie hield in dat de bezwaren van onze verenigingen geheel terecht waren en het college werd geadviseerd deze omgevingsvergunning niet te verlenen. Toch legde het college, zeer ongebruikelijk, dit advies naast zich neer en volhardde in het verlenen van een omgevings vergunning. Tegen dit besluit van april 2021 hebben wij in mei beroep aangetekend bij de Rechtbank Zeeland - West-Brabant. We zijn nu in afwachting van de zitting van de Rechtbank over deze zaak. Ook op deze grote camping zijn meerdere inrichtingsmaatregelen illegaal uitgevoerd. Onder andere zijn er stacaravans en vakantiewoningen met twee verdiepin gen tot pal tegen het aangrenzende Natura 2000-gebied geplaatst. Dit, terwijl er normaliter een tien meter brede, aaneen gesloten randbeplanting op een dergelijke camping aanwezig moet zijn. In 2019 en 2020 hebben wij de gemeente hierop herhaaldelijk gewezen en verzocht de oorspronkelijke situatie conform de wettelijke voorschriften te herstellen. Ook in dit geval weigerde het college deze reguliere bepalingen uit te voeren. In plaats daarvan kwam het dit bedrijf ter wille door achteraf, vanaf zomer 2021, een procedure te starten voor een nieuw bestemmingsplan waarin deze illegale situatie even gelegaliseerd zal worden. In dit ontwerpbestemmingsplan is onder andere opgenomen dat de illegale vakantiehuizen en caravans in de randzone mogen blijven staan, omdat de verplichte afschermende 10 meter brede randbeplanting buiten de camping in het aangrenzende beschermde Natura 2000-gebied aangeplant mag worden. Aan de Maireweg, bij camping De Duinhoeve, is in het Natura 2000-gebied illegaal een omvangrijke zandwinput gegraven voor de ontwikkeling van een vakantiehuizenpark. In onze zienswijze tegen dit ontwerpbestemmingsplan hebben wij onder andere aangegeven dat een voor een camping noodzakelijke 10 meter brede randbeplanting nooit buiten een camping in het aangrenzend Natura 2000-gebied aangeplant mag worden. Dit is in strijd met zowel de provinciale planologische voorschriften betreffende het Natuurnetwerk Zeeland als met de Wet natuurbescherming. Indien deze truc van het college algemeen goed zou worden, dan zouden vele andere vakantieparken in de Westhoek graag ook zo het aantal recreatieve standplaatsen willen vergroten, ten koste van de oppervlakte Natura 2000-gebied. Het college heeft deze zaak nog in behandeling. Indien het door gaat met het vaststellen van dit nieuwe be stemmingsplan zullen we waarschijnlijk ook voor dit geval beroep gaan aantekenen. Voor het bijsturen van planologische besluiten maken we niet alleen gebruik van zienswijzen en bezwaar schriften. Al vele jaren voert onze vereniging, meestal samen met andere natuurorganisaties, regelmatig overleg met overheden en ondernemers over toekomstige beleidsplannen en projecten. Zo waren we in 2017 intensief betrokken bij de opstelling van het landelijke Kustpact en de naderhand vastgestelde Zeeuwse Kust- visie. Daarin is vastgelegd dat de Zeeuwse kust nagenoeg vol is en dat er de komende jaren nog maar enkele nieuwe recreatieparken aangelegd mogen worden. 8 In een situatie van 'geven en nemen' hebben we toen met de zogenaamde pijplijnprojecten ingestemd. Hiervoor zijn voor Schouwen nog twee omvangrijke locaties aan de orde, namelijk het resterende open gebied bij de Rampweg en het open gebied tussen rijksweg N57 naar de Brouwersdam en Scharendijke (projectgebied Boterhoek). Momenteel zijn we, samen met andere organisaties, betrokken bij de planuit werking voor het gebied bij de Rampweg. in breder verband beschouwd wordt Schouwen-Duiveland, naast het uitgestrekte duingebied, gekenmerkt door een open, grootschalig en rechtlijnig verkaveld polderland schap. In vergelijking met het agrarische landschapsbeeld van andere delen van Zeeland is op ons eiland grotendeels sprake van weinig landschappelijke variatie. Dit, doordat hier relatief weinig polderdijken, oude kreekresten of andere landschappelijke elementen aanwezig zijn. Echter, het middengebied van Schouwen-Duiveland en in het bijzonder het gebied tussen Brouwershaven, Zonnemaire en de werkhaven Bommenede, vormt hierop een uitzonde ring. Hier is wel sprake van een landschappelijk gevarieerd gebied met een hoge belevingswaarde. Het landschap wordt hier bepaald door polderdijken, kreekresten, fraai gelegen historische boerderijen, een nog grotendeels niet verstoord agrarisch gebied en de nabijheid van de Grevelingen met een landschappelijk en natuurlijk sterk afwisselende oever zone tussen Brouwershaven en de Plaat van Bommenede. Dit Schouwse deelgebied wordt door deze landschappelijke variatie tevens gekenmerkt door een hoge biodiversiteit, zowel wat betreft verscheidene lage vegetatietypen, struwelen en bomen, als meerdere soortgroepen vogels en kleine zoogdieren. Ook klassieke natuurwaarden als rust, stilte, duisternis en ongestoorde vergezichten scoren hier nog hoog. In het direct aangrenzende deel van de Grevelingen liggen de eilanden Dwars in de Weg en Stampersplaat, om ringd door ondiep-waterzones. De vogelfunctie van dit deel van de Grevelingen, zijnde een Natura 2000-gebied, is van groot belang. De cultuurhistorische waarde van het onderhavige polder gebied is bijzonder. Sporen van de inpolderingsgeschiedenis zijn hier nog duidelijk herkenbaar aanwezig. Het nu nog gave landschap is in historisch opzicht goed 'leesbaar'. Er is daar om ook sprake van een groot educatief belang aangaande Zeeuwse landschapshistorie. Dit fraaie poldergebied wordt gekoesterd door zowel plaatselijke als vele andere bewoners van onze gemeente en door vele recreanten die elders op het eiland verblijven. Er wordt hier veel gefietst en gewandeld. Dit gebied vormt dan ook in zijn huidige hoedanigheid één van de 'parels' van het recreatieve product Schouwen-Dui veland. De hiervoor geschetste waarden van dit gebied zijn uiterst kwetsbaar voor omvangrijke verblijfsrecreatieve ontwikkelingen. Helaas staan we hier aan de vooravond van dergelijke ontwikkelingen, ondersteund door het college. Ongeveer 30 jaar geleden werden hier bij drie grote boer derijen vier minicampings aangelegd. In de loop van de jaren is de omvang van deze campings sterk toegenomen. Ongeveer 20 jaar geleden werden er bij twee boerderijen tevens grote zogenaamde landschapscampings ontwikkeld. In 2020 waren op deze boerderijcampings bij elkaar in totaal 171 kampeerstandplaatsen aanwezig. De afstand tussen deze drie boerderijen, gelegen aan de Rietdijk en de Kijkuitsedijk, betreft een aantal honderden meters. In deze omgeving is dus sprake van één omvangrijk, samenhangend verblijfsre- creatief complex. Vreemd genoeg (zie hierna) heeft het college er in 2020 mee ingestemd dat er hier nog eens 24 recreatieve standplaat sen bij zouden komen, hetgeen dit jaar ook gerealiseerd is. Thans zijn hier 195 standplaatsen aanwezig, waaronder vier nieuwe, jaarrond in gebruik zijnde recreatiehuizen. Dit totale aantal standplaatsen heeft dus niets meer te maken met landelijk kamperen op een kleinschalige camping bij de boer. Het betreft hier nu reeds een omvang die vergelijkbaar is met die van grote recreatieparken zoals die in de West hoek aanwezig zijn. Wij vinden dat de grens van verblijfsre- creatie in dit kwetsbare poldergebied maximaal bereikt is. 9

Sterna | 2021 | | pagina 5