f SM "Het minder goede nieuws is dat de zandwallen onder druk staan. Naar schatting veertig procent van alle zandwallen wordt niet beschermd in een bestemmingsplan." I )e slag om Engel and Zwaluwen boven de krijt rotsen van Dover heb ik nooit gezien. maar ik hoor ze nog altijd in een lied van Vera Lvnn. Op Kaap Blanc-Nez kijken Engelse scl in een keurig uniform weg van zee. Als een luidruchtige zwerm meeuwen verkennen ze het land. Hier stond ooit een man die naar de kliffen staarde. de reus die een muis baarde. De slag voltrekt zich nu averechts met een fotoapparaat in de hand. En zelfs al staat een zandwal in het bestemmingsplan, dan nog heeft een kraanmachinist maar een uurtje nodig om een eeuwenoude zandwal met de grond gelijk te maken. Iets dat heel geregeld gebeurt in Ouddorp. En de gemeente....? Laten we zeggen dat de aandacht van het bestuur sinds de fusie in 2013 wat is verflauwd. Waar je in de gemeente Goedereede nog geen spijker in een zandwal mocht slaan, is onder de vlag van gemeente Goeree-Overflakkee een libera lere wind gaan waaien. Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee is 42 jaar geleden mede opgericht om de aantasting van het zandwallenlandschap tegen te gaan. En waar de vereniging voor veel belangrijke activiteiten een werkgroep heeft opgericht (terreinbeheer, planten, vogels, vlinders, strand zee, planologie), was dat nog niet het geval voor de zandwallen. Januari 2022 gaat het Kenniscentrum Zandwallen van start. Het Kenniscentrum is een onderdeel van NLGO, maar wil in de naamgeving duidelijk maken dat hier vooral kennis te halen valt. Het eerste product dat het Kenniscentrum oplevert is een folder die in januari huis-aan-huis verspreid wordt in Ouddorp. De folder is samen met de gemeente gemaakt en wordt gepresenteerd tijdens een bijeenkomst met onder andere wethouder Markwat, de recreatieondernemers (héél veel zandwallen liggen op campings), agrariërs en ons natuur beschermers. Op deze bijeenkomst gaan ook de zandwal- lensites van NLGO en gemeente live (zoek de aanzienlijke verschillen!) en is er de première van een dronevideo die in opdracht van de gemeente speciaal over de wallen is gemaakt. Ja, de gemeente laat de laatste tijd haar goede wil zien! Want ook beleidsmatig is er nu aandacht voor de zandwallen. Het Kenniscentrum zal het aanspreekpunt zijn voor grondeigenaren die een zandwal op hun grond hebben en bijvoorbeeld advies nodig hebben over onderhoud. Het zal de gemeente, gevraagd en ongevraagd, adviseren over bescherming en verbetering van het zandwallenlandschap, maar bovenal wil het Kenniscentrum voorlichten en en thousiasmeren. Immers: niets zo mooi en bijzonder als de zandwallen van Ouddorp! Zandwal in akkergebied langs de Kooiweg 16 1 Cttjtl Lyfcleri Tekst; Romain John van de Maele. Foto: Tien Fieestermans. Samenstelling: Johan Everaers

Sterna | 2021 | | pagina 9