Eén van de twaalf apostelenbeelden (Jacobus de Jongere) boven in de zijbeuken van het schip, gedragen door een gehouwen fratskop. J.D.Geuze uit Middelburg uitgevoerd onder leiding van de architect Ir.L.H.H. van der Kloot Meyburg, zoon van de architect uit 1924- Het interieur. Letten we in ieder geval op de beelden van de twaalf apostelen, aangebracht boven in de zijbeuken van het schip, tegenover iedere pilaar één. Ze zijn toen dit gedeelte van de kerk omstreeks 1475 gereed kwam, daar aangebracht, waar ze verondersteld worden het dak van de kerk te dragen. Met Nisse, Kloetinge en Brouwershaven behoort Kapelle tot de weinige kerken in Zeeland waar we dergelijk Console aan één van de zuilen in het schip. Het beeld wat hierop heeft gestaan zal ongetwijfeld in 1 578, het moment dat de reformatie hier offi cieel zijn intrede deed, zijn verdwenen. Op de stenen van de zuil zijn enkele merktekens te zien, die dateren uit de bouwtijd. Deze werden aangebracht om te weten hoe de stenen ge plaatst moesten worden. beeldhouwwerk uit die periode kunnen zien. Nog hoger dan de apostelenbeelden, in de hoeken van het middenschip, zijn de beelden van de vier westerse kerkvaders Gregorius, Hieronymus, Ambrosius en Augustinus aangebracht. Dit zijn de kerkleraren, die levend in de eerste eeuwen na Christus, de westerse kerk in belangrijke mate gestalte hebben gegeven. Ook deze beelden dragen daar op zinnebeeldige manier het dak van de kerk. Hoog boven ons zitten ook de uit hout gesneden, weinig opvallend geplaatste kopjes onder de scheibogen boven in de zijbeuken van het schip. Deze geven waarschijnlijk een voorstelling van door de kerkgangers bedreven zonden. Tot de oudste en meest interessante onderdelen van het interieur zijn zonder twijfel tevens de na de laatste restauratie in het noorderkoor geplaatste twee koorbanken, met in totaal twaalf zitplaatsen, te rekenen. Deze, aan de voorzijde prachtig bewerkte banken, zijn geplaatst in 1503, toen de kerk tot kapittelkerk werd verheven. Afgezien van de Versierde koorbank. bovengenoemde beelden in het schip, zijn deze koorbanken van het interieur het enige, wat nog duidelijk herinnert aan de tijd vóór de reformatie. Eveneens van eerbiedwaardige ouderdom is de sober uitgevoerde *v l'- Gesneden leeuwekop, als detail van het 17e eeuwse tochtportaal rondom de deur in de zuid muur.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1979 | | pagina 20