II Kloetinge 7 9. Fragment van de laat-middeleeuwse bank. zijn afgesleten. Tegenover deze bank bevindt zich de ambachtsherenbank uit dezelfde tijd van de preekstoel met sierlijk gesneden vazen. De effen gehouden panelen hebben aan de hoeken smalle panelen met ranken waaraan bloemen en vruchten (afbeelding 10 en 11). Het laat gotisch hek van de noorderdwarsarm dateert uit het eerste kwart van de 16e eeuw (afbeelding 12). De restauratie van de kerk in 1920 bracht nieuwe vondsten. In het schip kwamen muurschilderingen voor de dag. Op de noordwand van het schip verscheen de H. Christoforus, maar het blootstellen aan daglicht heeft de man en het Kind zo doen vervagen dat nauwelijks meer iets valt te onderscheiden. Beter bewaard zijn de voorstellingen op de triomfboog. De ringen van het na de hervorming verwijderde kruis zijn nog aanwezig. Bovenaan ontwaart men de H. Drievuldigheid of de kroning van Maria met aan weerszijden van de boog de verkondiging aan Maria en de boom van Jesse. Natuurlijk zijn ook de opschriften van de grafzerken boeiend. Op een van deze zerken, die in of kort na 1795 zijn afgehakt de tijd van gelijkheid enz. is nog een gedeelte van een wapen aanwezig met daarop Franse lelies. Zou men het niet hebben aangedurfd deze te verwijderen? Van Nisse naar Kloetinge is niet zo'n grote sprong. Wanneer wij door het bezoek aan de kerk te Nisse gewend zijn onze blikken opwaarts te richten, om het deftig te zeggen, ontdekken wij koppen die als het ware de draak steken met de bezoekers of om in de taal van de gids: Langs de oude Zeeuwse kerken, te spreken: „Onderaan de gewelfribben bevinden zich geestige fratskoppen" (figuur 13). En een zin daarvoor zegt: De zes stijlen boven de 7. Het koor te Nisse, rechts de vroeg-16e-eeuwse bank, links de herenbank ca. 1680. 8. Eén van de schilddragende leeuwtjes van de laat-middeleeuwse bank

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1979 | | pagina 7