1 In 1877 wendde dominee S. van Hoek zich tot de kerkvoogdij met de mededeling dat tijdens een bezoek van „de heer F. Nagtglas, secretaris van het Zeeuwsch Genootschap, de wensch was geuit dat de graftombe in het koor in behoorlijke toestand mogt worden gebracht; dat hij daarvoor gelden hoopte te ontvangen van het Zeeuwsch Genootschap, de provincie, de familie Tuyl en van de kerkvoogdij van Kapelle; dat de familie reeds medewerking en geldelijke ondersteuning beloofd had'." De kerkvoogdij besloot "eenige gelden beschikbaar te stellen, echter tot geen links: Hier leet begraven Sijmoen Jan Sijmoenszone sterft >nt jaer XVc XXV den Xlllt dach van April (13-4-1525) bidt voer de ziele. in Romeinse letters: Hier leit begraven Jan Hillewerve sterf in April 1 602 en Pieter Corns Hillewerve sterf April 1616. midden: Hier leet begraven Jan Sijmoens zone sterf int jaer MVc XXIII den Xt dach van December (10-12-1524) bidt voer de ziele. in Romeinse letters: Hier leit begraven Corns Corns Hillewerve sterf Catarina 1599. rechts: Hier leijt begraven Clara Jacops dochter sterf Anno MVc XXXVI den Vt dach Junij (5-6-1536) bidt voer de ziele. hoger bedrag dan 100,-." Getuige een gedenksteentje is de deerlijk gehavende graftombe in 1878 inderdaad gerestaureerd in opdracht van Mr.W.R. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen te Zuylen (Utrecht). Het houten wapenbord met latijns opschrift van Pieter van Tuyl van Serooskerke, versierd met 32 kwartierwapens, hangt tegenwoordig in de consistoriekamer. Vroeger hing dit bij de graftombe in het zuiderkoor. Dit houten wapenbord is waarschijnlijk vervaardigd in het begin van de 19de eeuw, ter vervanging van een marmeren exemplaar, dat mogelijk ook in de patriottentijd werd vernield. Bronnen: J. Bijlo: Kroniek van Kapelle-Biezelinge en Eversdijk, Middelburg, 1923. H. Janse: Kerken en torens in Zeeland, Zaltbommel, 1969. H. Janse: Vensters, Nijmegen, 1 971 F. Nagtglas: Een kijkje in Zuid-Beveland, in Eigen Haard no. 1 5, 1876. B. Oele: De Nederlands Hervormde Kerk te Kapelle, Kapelle, 1977. J. van Oudenhoven: Kent gij Uw kerk, in Kerkvenster, contactblad van de Hervormde gemeente Kapelle. J. A. Trimpe Burger: Archeologisch nieuws uit Zeeland, in Zeeuws Tijdschrift 1967. W. E. P. van Ysseldijk: de geschiedenis van Kapelle, Goes, 1 968. Kerkerekeningen van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle. Notulen van vergaderingen van Kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle. Restauratie-album van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1979 | | pagina 11