oorspronkelijke zes klokken. Drie ervan hebben een respectabele leeftijd; zij zijn namelijk gegoten in het jaar 1527 door Peter Waghener, clockgieter te Mechelen. Het zijn de klokken Pieter met een gewicht van 520 kg., Martin met een gewicht van 720 kg en Lieve Vrouwe met een gewicht van 1300 kg. Het mag een wonder heten dat deze klokken vandaag de dag nog in de toren hangen. In 1943 werden ze in opdracht van de Duitse bezetters weggehaald om naar Duitsland vervoerd te worden, teneinde daar voor oorlogsdoeleinden omgesmolten te worden. Het schip waarmee de klokken samen met vele andere vervoerd werden, kwam echter op het Ysselmeer tot zinken, zodat ze hun bestemming niet bereikten. Later werden ze geborgen en in 1946 waren ze weer terug op hun oude plaats in de Kapelse toren. De vierde van de aanwezige klokken werd in 1950 ter vervanging van de niet teruggekeerde klok Pauwel, in de toren gehangen. Deze nieuwe klok werd toen voorzien van het door M. Allewijn te Goes opgestelde randschrift: „Met droefheid zag men mijn voorgangster gaan. Dat deed ons de Duitse bezetter aan. Thans galmen in vrijheid mijn klanken. Wil daarom Gode danken." Eén klok werd in 1857 verkocht aan Ellewoutsdijk voor een bedrag van duizend gulden. Met het verdwijnen van de laatste klok staat de volgende legende in verband: Inscripties boven ingangspoort. Kapittelkerk in 1503 of dat de torentjes het bewijs zouden zijn van het feit dat Kapelle de oudste hoofdkerk was van het Dekenaat van Zuid-Beveland. Maar wat wil o.a. het geval? Uit recente onderzoekingen is gebleken dat op de toren van het nabij gelegen Wemeldinge dezelfde vier hoektorentjes hebben gestaan. Deze werden in 1607, waarschijnlijk wegens bouwvalligheid, afgebroken. Ook de torens van bijvoorbeeld Nisse, Baarland en 's Heer Arendskerke hebben naar alle waarschijnlijkheid de hoektorentjes gehad. In tegenstelling tot de kerk berust de eigendom van de toren bij de burgerlijke gemeente. Dit is een uitvloeisel van de maatregelen tijdens het Bataafs bewind (staatsregeling 1798), toen men alle kerktorens heeft genaast, omdat deze nodig werden geacht voor militaire doeleinden. De klokken. Op de klokkenzolder in de toren hangen nu nog vier, in plaats van de

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1979 | | pagina 4