7 bleef onoverweld, al hield men rekening met eenzelfde tongewelf als in de zijbeuken. Tenslotte werd, korte tijd na de bouw van noorderkoor en zuiderkapel, in de hoek tegen het schip en noorderkoor, een overwelfde grafkapel gebouwd. Hieronder bevindt zich een grafkelder, mogelijk van het geslacht Bruelis. Restauraties. Hebben we het over de restauratie van de kerk, dan bedoelen we hiermee zonder meer de restauratie, die werd uitgevoerd in de jaren 1963 - 1967. Ook vroeger zijn er natuurlijk wel restauraties en herstellingen geweest; zo waren er vooral aan de toren uitgebreide werkzaamheden in 1885 en in 1924 en niet te vergeten de herstellingen van de toch vrij zware oorlogsschade in 1940, 1945 en 1952 - 1955. Wat de kerk betreft is het bekend dat in 1894 onder leiding van de architect J.H.Hanninck te Goes door de aannemer P.Dronkers intern een aantal veranderingen werden aangebracht, waarbij men tot een geheel gewijzigde opstelling van preekstoel en banken kwam. Het resultaat was echter zeer bedroevend, want reeds begin 1895 werd in de vergadering van kerkvoogden en notabelen geconstateerd, dat één en ander niet aan de verwachtingen beantwoordde en vóór het jaar 1895 voorbij was, werd door de Rotterdamse architect J.Verheul Dzn., iemand met ervaring in kerkbouw, een plan opgesteld, wat naast een aantal andere restauratiewerkzaamheden, een volledige reconstructie inhield van wat in 1894 was uitgevoerd. Dit plan van Verheul werd in 1896 door de aannemer D.van Maris tot volle tevredenheid uitgevoerd. Ook in 1924 en 1925 werd, hoofdzakelijk aan de dakbedekking en aan het noorderkoor, veel gerepareerd. Dit vond plaats onder leiding van architect van der Kloot Meyburg. In 1950 werd de consistoriekamer geheel onder handen genomen. Maar het zinkt alles in het niet bij de vrijwel alle onderdelen omvattende restauratie in de jaren 1963 tot 1967, die dit kerkgebouw veel van de in de loop van de laatste eeuwen verloren gegane luister, heeft teruggegeven. De totale kosten van deze restauratie beliepen een bedrag van 1.030.000,- waarvan het grootste deel voor subsidie in aanmerking kwam. Eén van de hoofddoeleinden van de restauratie was het weer tot één geheel maken van het schip met de beide koren, teneinde het aantal zitplaatsen in de kerk te kunnen uitbreiden. Het betekende het afbreken van het in de 18de eeuw geplaatste houten schot in de triomfboog, verplaatsing van de tegen dit schot staande schepenbank en wat het ingrijpendste was: een drastische opknapbeurt van de zeer verwaarloosde koren. Verder werd het orgel en de orgelgalerij meer in de richting van de toren verplaatst, terwijl de toegangstrap tot het orgel, die vroeger in de zuiderkapel was, in de toren werd aangebracht. De zuiderkapel werd van een geheel nieuw dak voorzien. Een belangrijke verandering was verder dat de toreningang weer tot hoofdingang van de kerk werd gemaakt, zoals dat ook in vroeger tijden gebruikelijk was. Hierdoor moest ook voor de toreningang een tochtportaal komen. Aan de daken, goten, ramen, muren, steunberen en plafonds bleken op vele plaatsen ingrijpende reparaties noodzakelijk. De gehele verwarmingsinstallatie en electrische installatie werden vernieuwd en de geluidsinstallatie werd door een betere vervangen. Herme (ondersteunend ornament) onder preekstoel. Het inwendige van de kerk kreeg een volkomen nieuw aanzien door de samenvoeging van schip en koren, verplaatsing van de preekstoel, vervanging van de banken door boeren-knopstoelen en de gewijzigde opstelling van de zitplaatsen. Tijdens de restauratiewerkzaamheden werd een belangrijke historische ontdekking gedaan, n.l. de aanwezigheid in het zuiderkoor van enkele bakstenen grafkeldertjes, waarvan de binnenwanden bepleisterd en met figuren beschilderd waren. Deze sarcofagen dateren mogelijk uit de eerste helft van de 14de eeuw, te oordelen naar de gebruikte bakstenen van het formaat 28-13-6 cm. Deze gemetselde, van binnen beschilderde grafkeldertjes uit de Middeleeuwen zijn in Zeeland verder gevonden te Aardenburg, Hulst, Middelburg, Sluis, Zuiddorpe (gesloopt 1807) en het geheel verdwenen Hannekenswerve in West Zeeuws-Vlaanderen. In West Vlaanderen komen dergelijke graven veelvuldig voor. De hele restauratie werd door de firma

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1979 | | pagina 7