11 Abdij gedeelte (thans museum) in 1880 voor de restauratie. Hier was het provinciaal archief en bibliotheek gevestigd. het treffen van het hemelvuur ver schillende malen vernieuwd. Na de blikseminslag op 1 augustus 1712 bleef slechts de naakte romp over. In 1716 was het werk van de vernieuwing ge reed. De nieuwe bekroning voldeed aan de eisen van de tijd: groots en deftig. De abdij Geen beter inzicht in de veranderde status van de abdij krijgt men door de bekende gravure van de kinderspelen op het Nederhof door Cats opgenomen in een embleemboek van 1618. De kinderen hoepelen, staan op hun kop, springen touwtje, rijden stok paardje, vliegeren, tollen, lopen stelt enz. Het schijnt dat op deze prent voor het eerst het vliegeren is afgebeeld. Die functie als speelplaats heeft het abdij plein tot op de dag van vandaag be houden. Geen kanunniken meer in hun witte pijen, geen abt en bisschop meer om hoge gasten te ontvangen zoals Willem II in 1255. Vooral de laatste abt en bis schop Nicolaas de Castro ontving nog al eens vorstelijke personagen waar voor hij van zijn uithof kasteel West- hove gebruik kon maken. Geen bak- meester meer, geen kelderwaard, geen personeel van de brouwerij, die het plein overliepen naar het refter, de eet zaal. De bestemmingen van het refter laat goed zien welke veranderingen er op traden na de hervorming: na 1574 giethuis, na 1700 pakhuis, 1747 hoofd wacht en stal, 1754-1786 wederom giethuis, daarna militair hospitaal en bergplaats, dan gymnastiekzaal en thans statenzaal. Vier eeuwen geleden werd in de abdij de munt opgericht; twee inscripties herinneren er thans nog aan hoe be langrijk men de functie van het geld achtte. Beide in het Latijn in de stenen gegrift ter weerszijden van de poort naar het Koorkerkhof leert de linkse in scriptie dat geld de zenuw, zo men wil het hart, van de oorlog is, terwijl de andere ons waarschuwen wil: het is zonde slaaf te zijn van het goud. De staten en gecommitteerde raden bedre ven er hun politiek, de afgevaardigden uit de verschillende steden hadden er hun logementen en vergaderruimte. Thans nog heet een van de gebouwen het Thoolse huis. Dit bleef zo tot aan de Bataafse en Franse tijd. Had de inlijving bij Frankrijk langer geduurd, dan was de gehele ab dij zo grondig veranderd, dat er van de oude Abdij maar weinig meer te be speuren was geweest. Tekeningen en plattegronden in Parijs tonen aan dat er voor het "hotel de la Préfecture" een "cour d'honneur" was gekomen met aangrenzend een parkje dat in geen en kel opzicht leek op het oude Nederhof. Kortom een door een ingenieur opge maakt plan, dat meer weg had van een grote kazerne. 19e eeuw In de eeuw waarin de deugd wordt be loond en het monument verwaarloosd, beginnen we eerst met de beloning. In de nacht van 24 en 25 mei 1819 werd de Koorkerk door de bliksem getroffen, "die door de looden goten wel werd afgeleid, doch ook op de eenige plaats waar de gemeenschap was afgebroken,

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1980 | | pagina 11