14 Zomer 1940. De abdij van de Balanskant; de drie beuken (van 1894) in het plantsoen hebben de brand overleefd interieur is men tot 1940 niet gekomen. Het college van notabelen en kerkvoog den besluiten in 1902 de Koorkerk van de hand te doen. Gelukkig is aan dit besluit geen gevolg gegeven. Met de restauratie, onder leiding van Frederiks werd in 1904 een begin gemaakt. Bij deze restauratie kwam de grafnis van Willem II te voorschijn. Frederiks deelde mee; "Het geopende graf ligt gereed om 's graven overschot te ontvangen. Zal het nu, na al die omzwervingen, eindelijk de eeuwige rust tegemoet gaan?" 17 mei 1940 "Toen de vijand omstreeks half zeven ('s avonds) zijn terreuracties beëindig de, was Middelburg een oord van ver schrikking vol loeiende, grommende vuurhaarden. Na dit tijdstip braken nog talrijke branden uit. De voormalige Ab- De Stuers heeft zijn zin gekregen. On der leiding van J. A. Frederiks werd in 1885 met de restauratie van de abdij gebouwen begonnen. Begonnen werd met een onderzoek naar de gebreken, het schoonmaken van muren, het wegbreken van nutteloze en hinderlijke puien en het herstel van bouwvallige gedeelten. Op het einde van de rit heeft Frederiks in de Middelburgsche Courant van 22 januari 1902 nog eens opge haald hoe de gebouwen in de jaren tachtig er aan toe waren. "Waar gewel ven een belemmering waren, werden zij eenvoudig ingeslagen, kolommen door het afhakken der profileeringen ver zwakt, steunbeeren gewoonweg on dermijnd, juist alsof deze onderdeelen enkel bij wijze van ornament aange bracht waren en of zij geen dragende, stuttende of verbindende functies moesten uitoefenen. Wat de zaak nog bedenkelijker maakte, was dat de be drijvers van al dat kwaad hun ellendig geknoei aan het oog onttrokken door lichte schotwerken, behangsels, ce- mentbekleeding en onvoldoende steunsels." Bedrijver van het kwaad Tot een bedrijver van het kwaad van onverantwoorde "vernieuwingen" werd de Middelburgse architect G. H. Grauss gerekend, die in 1846 het inwendige van de Nieuwe Kerk verandering liet ondergaan "erger dan brand en beel denstorm" volgens Frederiks. Hier wer den de rijk gebeeldhouwde kapitelen der kolommen eenvoudig weggehakt en vervangen door stucwerk, uiterlijk werd de gevel aan de Groenmarktzijde van een neogothische voorbouw voor zien. Omstreeks 1905 werd deze voorbouw verwijderd, maar tot herstel van het Zomer 1940. Een luidklok aan de voet van de verwoeste Lange Jan Zomer 1940. De Nieuwe Kerk

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1980 | | pagina 14