'/M//MÊËHW 111 1I11WM De Onze Lieve Vrouwekerk te Veere II 1111VWWS 22 i YH» v j -. - - - jii-, I7>°^iX131m] LuiuiAi Orgel in de Oostkerk Aan de noordoostkust van Walcheren, op de plaats waar de veerboot naar Campen (nu Kamperland) op Noord- Beveland aanlegde, ontstond waar schijnlijk in de twaalfde eeuw een ge hucht. Het werd naar de veerverbinding Campveere, later kortweg Veere, ge noemd. De Veerenaren gingen ter kerke in het naburige Zanddijk, toen een dorp van enige betekenis, later geheel door Veere overvleugeld. Zanddijk boette in de eeuwen die volgden zozeer aan be lang in, dat men na de verwoestingen die het beleg van Middelburg (1572- 1574) met zich bracht, niet eens meer de moeite nam het oude kerkje nog te herbouwen; de toren bleef staan tot 1813, toen de Fransen hem neerhaal den. Nu zien we in het gehucht Zand dijk alleen nog het hoge kerkhof met er omheen de ring. Tegenover de neergang van Zanddijk staat de opkomst van Veere, niet in de laatste plaats veroorzaakt door de be scherming en begunstiging die het plaatsje genoot van de kant van de be woners van het nabij gelegen kasteel Sandenburg (ook in de 80-jarige oorlog verwoest), de heren van Borssele en na hen die van Bourgondië. In 1332 begon men met de bouw van een eigen kerk, die in 1348 werd verhe ven tot parochiekerk. Hoe dit gebouw er heeft uitgezien weten we niet precies, maar het vermoeden bestaat dat het een hallekerk was, waarover later meer. De kerk verrees aan de rand van de stad, ver van de haven waar de grond te duur was; eenzelfde situatie vinden we in Brouwershaven. In de vijftiende eeuw kreeg de Brabant se gotiek invloed op de Zeeuwse eilan den. Deze in het hertogdom Brabant ontstane bouwstijl was geïnspireerd op de gotiek zoals die zich in Frankrijk had ontwikkeld; de Franse invloeden wer den echter op geheel eigen wijze ver werkt. De Brabantse bouwmeesters stelden tegenover de op dat moment in onze kuststreken overheersende hal lekerk de kruisbasiliek, het koor voor zien van een omgang met straalkapel len. De nieuwe stijl sloeg vooral aan in de steden, waar op dat moment groei ende zelfbewustheid en toenemende welvaart hand in hand gingen. Zo zien we in onder andere Tholen, Goes en Hulst grootscheepse verbouwingen van de bestaande kerken van start gaan. Ook in het snel gegroeide Veere be stond behoefte aan een groter en voor al imposanter kerkgebouw en men had

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1980 | | pagina 22