De Kerk van Gapinge 27 i. lil Gezicht in Gapinge, 1932 Gapinge is het enige dorp op Walche ren dat zijn middeleeuwse kerkgebouw onbeschadigd terugvond na de ver woestingen die tijdens het beleg van Middelburg (1572-1574) op het eiland werden aangericht. De toren is van het kerkje het oudste deel, hij dateert uit de eerste helft van de vijftiende eeuw en werd tegen een waarschijnlijk nog houten kerkje opge trokken op H-vormige plattegrond. Deze plattegrond ontstaat wanneer een brede hoge doorgang dwars door de toren wordt aangebracht, zodat die eigenlijk alleen nog maar op twee brede zijmu ren rust; in de doorgang plaatst men de wand waarin de deur zich bevindt enigszins terug, waardoor zowel buiten als binnen een soort portaal ontstaat. Dit type toren vinden we behalve hier nog in enkele dorpen op Zuid-Beveland, Ovezande en 's-Gravenpolder, terwijl ook de in 1880 gesloopte kerk van Baarsdorp een dergelijke toren bezat. Op de vierkante onderbouw van de to ren staat een achtkant, aan de noordzij de bevindt zich een traptorentje en aan de zuidzijde zien we de bij de ont- pleistering van de toren in 1920-1922 tevoorschijn gekomen restanten van een doopkapelletje. Bij de restauratie in deze jaren, onder leiding van architect A. A. Kok te Bussum, maakte men ook de hoge ingangsnis weer volledig zichtbaar. Het midden-vijftiende-eeuwse koor van de kerk heeft steunberen die versierd Gezicht in Gapinge, J. Bulthuis, 1791 zijn met driepassen en pinakels. Dat een dergelijke versiering aan het schip ontbreekt duidt evenals de naad tussen de daken van koor en schip op een on derbreking in de bouw. Het schip werd dan ook pas omstreeks 1500 in de huidige vorm opgetrokken. Opvallend zijn het in het metselwerk van de noordmuur aangebrachte natuurstenen kruis en de waterlijst die rondom het gehele schip loopt en die niet alleen rechthoekig om een poortje in de noordwand is gevoerd, maar deze vorm ook in de andere traveeën herhaalt. Te gelijk met het schip bouwde men een sacristie met rond venster aan de zuid zijde. De kerk werd, ondanks pogingen van het kerkbestuur in de jaren twintig om na de toren ook de rest van het gebouw gerestaureerd te krijgen, eerst na de tweede wereldoorlog grondig onder handen genomen. Men bracht het schip, waarin rond 1900 de school ge vestigd was geweest en waarin allerlei

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1980 | | pagina 27