«r l> 7 naar de prins van Oranje. Hij stelde in maart een nieuw stadsbestuur samen. Nog dezelfde maand vergaderde de kerkeraad der Gereformeerden. Gelein de Hoorne kwam spoedig uit Engeland over. "Papen en de Monicken" waren vertrokken "alleenlijck met haer eygen kleederen". Wonderlijk blijft het dat het wegvallen van de abdij die in water staatsaangelegenheden (dijkgraafschap) en politieke zaken (lidmaatschap staten van Zeeland) tot aan de hervorming zo'n grote rol speelde, geen vacuum deed ontstaan. De Nieuwe Kerk Leed de Nieuwe Kerk door de beelden storm grote schade, de grote brand van januari 1568 voltooide het vernielings werk. Midden in deze troebele tijden, op 9 december 1570, werd de herbouw aangesteed. In 1574 aan de Hervorm den toegewezen, werd zij in orde ge maakt om daarin Gods woord te leren en de gereformeerde godsdienst uit te oefenen, zoals het besluit van de magi straat van Middelburg luidde. In 1585 werd voor de St. Nicolaaskerk voor het eerst de naam Nieuwe Kerk gebruikt. In de Nieuwe Kerk bevond zich ook een regeringsbank om te demonstreren als het ware hoe nauw in die tijd de be trekkingen tussen kerk en staat waren. Toen zich in de tweede helft van de 17e eeuw heftige woelingen voordeden tus sen oranje- en staatsgezinde rege ringsleden van Middelburg vond dit ook haar weerslag in de kerken. Een van de hoofden van de Oranjepartij, mr. Hen drik Thibaut, die grote invloed had op de prins, werd in 1651 van het kussen verdreven. Om zijn tegenstanders te tarten ging hij op een zondag, ondanks zijn verbanning, in de regeringsbank van de Nieuwe Kerk zitten en wel naast zijn grootste tegenstander burgemees ter Veth. De afloop laten wij aan Nagt- glas over, die in zijn Levensberichten schrijft: "Tegen het einde der gods dienstoefening ging hij echter heen, en eer de noodige bevelen gegeven waren om hem te grijpen, schommelde zijn snel zeilend jacht reeds op de Schelde. Langs een onvoorzienen omweg werd het doel van dien stouten stap bereikt; de burgemeester woedend van ergernis over deze tarting van het gezag, sloeg in een vergadering te zijnen huize be legd, zóó hevig op de tafel, dat de scherven van een door hem verbrijzel den wijnroemer een polsader afsneden, zoodat hij doodbloedde." Thibaut kwam in 1662 weer in het stadsbestuur. Koorkerk Ook de Koorkerk werd in januari 1568 door het onweer getroffen: dak en ge welf gingen verloren. Het grafmonu- Franse plannen voor de abdij anno 1812 (Parijs, Arch. Nat.) vu rZ „hJ,/,//

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1980 | | pagina 7