19 Idem, 1980 Zicht op Oostkerk vanuit de Breestraat, 1900 metrie van binnen- en buitenkant: bo ven de ionische zuilen in de kerk zien we een kroonlijst met attiek, net zoals boven de ionische pilasters tegen de buitenzijde: ook de lantaarn heeft bin nen en buiten dezelfde zuilenorde, de Corinthische. In de voorgevel bevindt zich aan beide zijden van de grote hoofdingang een klein zijpoortje met erboven een venster, alles in rijkelijk van beeldhouwwerk voorziene omlijs tingen; ook dit geldt zowel binnen- als buitenkant. Aan de achterzijde van de kerk verheft zich een achtkant uitbouw- Bovenstuk ingang met symbolen van leven en dood tje, waarin onder meer de consistorie is ondergebracht; dit uitbouwtje is min of meer een verkleinde versie van de kerk, compleet met koepeltje en lantaarn, waarin de kerkklok hangt. Bijzondere aandacht verdient de uit wendige decoratie van de kerk. Onder de vensters en op de attiek zijn ge beeldhouwde festoenen aangebracht waarin we naast bloemen en schelpen ook schedels en knekels ontwaren. Dit samenbrengen van symbolen van leven en dood is wel heel duidelijk boven de hoofdingang, waar een liggend ge- Troffel eerste steenlegging, 1648 sande nam de supervisie op zich en behield die, ondanks in 1659 gecon stateerde ondeugdelijkheden in het steenhouwerswerk, tot zijn dood in 1662. Hierna werd de kerk in 1666-1667 voltooid door Louis Jolijt. De plattegrond van de Oostkerk is een regelmatig achtkant. De met een lan taarn bekroonde koepel is dubbel- schalig (men kan tussen de beide schalen via trappen omhoog) en rust inwendig op acht zuilen die op korte af stand van de muren vrij in de ruimte geplaatst zijn. Opvallend is de sym-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1980 | | pagina 19