10 Interieur landkerkje. Dit blijkt evenwel niet het ge val te zijn. De hervormden bleven er hun godsdienstoefeningen houdentot in het jaar 1672, toen de Fransen gedurende de oorlog die in april van dat jaartussen LodewijkXIV en Nederland was uitgebro ken, de kerk in brand staken. Van wederopbouw kon geen sprake meer zijn, omdat van Nederlandse zijde in 1673 de dijken van een aantal polders, waar onder de Oudemanspolder, werden door gestoken, om zodoende het land ten noorden van de Passegeule betertegen de Fransen te kunnen verdedigen. Zo kwam men ertoe om de Oudemanse kerk te slopen en in 1674, het jaartal wat we, zij het enigszins vaag, nog in de voorgevel terug vinden, het huidige kerkjete bou wen. Men koos hiervoor een strategisch punt vlak bij één van deter verdediging aangelegde redoutes. Van een dorp of zelfs een gehucht wastoen nog geen sprake. Voorde bouwgebruikte men zoveel mo gelijk de sloopmaterialen van de oude kerk, terwijl men ook de banken en de preekstoel overbracht. De inwijding van het nieuwe kerkgebouw vond plaats tus sen 26junien29juli 1674. Het dorp, lange tijd alleen als "het Kerkje" aangeduid, is daarna geleidelijk aan tot ontwikkeling gekomen. Het waren opnieuw Franse troepen, die na op 28 juli 1708 over de linie te zijn getrokken, de volgende dag in de hele streekgeweldig huis hielden. Ze plunder den en verbrandden vele hofsteden en het kerkje werd zwaar gehavend. Alleen de consistoriekamer aan de achterzijde en voor de rest geblakerde muren, bleven gespaard. Ook zou, volgens een overlevering de uit de Oudemanse kerk overgebrachte preekstoel bij de brand van 1708 ge spaard gebleven zijn. Aan deze preekstoel zouden tot hij omstreeks 1825 overge schilderd werd, de bloedvlekken te zien geweest zijn die herinnerden aan de ver wondingen die dominee Stuerbaut had opgelopen op die gedenkwaardige 25- sten november 1668... Maar hoe zou het mogelijk zijn dat, als bij een brand in een kerkgebouw het hele dak in vlammen opgaat, iets van het meubi lair wordt gespaard? Trouwens, de Hullu heeftal eerder dit verhaal duidelijk ontze nuwd en naar het rijk der fabelen verwe zen. We kunnen dan ook zonder meer aannemen dat de preekstoel die we nu kunnen aanschouwen, het exemplaar is wat in 1713 tijdens de herbouw nieuw is geplaatst. De muren hadden bij de brand zo weinig schade opgelopen dat deze niet gesloopt hoefden te worden. Opdezeoude muren is de kerk dan ook opnieuw opgebouwd. Op de eerste kerstdag van het jaar 1713 werd voor de eerste keer weer in het her stelde kerkje gepreekt door Ds. Abdias Hattinga van Sluis. Om de Hullu te citeren:

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 10