11 "Uit de verte beschouwd bracht het nette gebouwtje met zijn dak van blauwe pan nen, zijn midden op het dak geplaatst kloktorentje, zijn in de gedaante van een 'zeepaard' (zeemeermin) van verguld ko per vervaardigden windwijzer in de iet wat eentonige vlakte van het omringende polderland een afwisseling aan, waarde oogen met welgevallen op rustten. Van naderbij beschouwd was de kerk de een voudigheid zelve. Het eenige sieraad, dat haar tooide, bestond in eenige geschil derde glazen. In de loop der tijden is de zeemeermin dooreen haan als windwijzer vervangen en de beschilderde ramen zijn bij repara ties omstreeks 1850 spoorloos verdwe nen. De preekstoel geplaatst in het kerkje bij de herbouw van Belangrijke herstellingen en reparaties vonden plaats in 1760, toen het maken van een nieuwtorentje aanbesteed werd en in 1815, toen tevens de pastorie en de school werden gerestaureerd. In 1847 werd de toren van een uur- en slagwerk voorzien en in 1913 werd tijdens een ingrijpende restauratie de hele zolde ring vervangen dooreen gestucadoord plafond. Ook zijn bij die gelegenheid twee oude grafzerken, afkomstig uit de Oudemanse kerk, naar de kerk overgebracht. Deze ge ven als het ware het verband aan wat er bestaattussen de vroegere Sint Nicolaas- kerken detegenwoordige kerkte Water landkerkje. Typerend is in dit verband ook de naam van de straat, die een twintigtal Sculptuurin de kerkvan pastoorGielliet (Breskens) jaren geleden naast de kerk werd aange legd en waarvoor toen een deel van het kerkhof opgeofferd moest worden: de Stuerboutstraat. Een predikant van Waterlandkerkje die bekendheid heeft gekregen, was Ds. J. Was. Deze diende de gemeente van 1839 tot 1852, toen hij op 42-jarige leeftijd over leed. Ds. Was was naast predikant tevens historicus en heeft als zodanig verschil lende publicaties het licht doen zien. Zijn grafsteen ligt, tegenwoordig nog als enige, op het kerkhof naast de kerk. Het begraven rondom de kerk behoort, zoals op de meeste plaatsen, sedert 1875 tot het verleden. Recente restauratie De meest recente restauratie heeft plaats gevonden in de jaren 1956 en 1957. Het feit dat het oorlogsgeweld in de jaren 1940-1945 aan het kerkje voorbijging, ter wijl vele andere kerken in de omgeving zwaar beschadigd of totaal vernield wa ren, heeft er voor gezorgd dat de desolate toestand, waarin het gebouw verkeerde, snel kon verergeren. De noodzaaktot een ingrijpende restaurantie van de kerk, die toen al opde monumentenlijst stond, wasin 1956erg groot geworden. De muren zijn in belangrijke mate uitge broken en opnieuw opgetrokken, terwijl ook binnen in het gebouw het nodige werd vernieuwd. Er is een fraaie verlich ting aangebracht en een volledig nieuwe verwarmingsinstallatie. De 108 nieuwe stoelen zijn gemaakt door de minder validen van de Beschutte Werkplaats te Oostburg. Verder zijn een doopvont en een avondmaalstafel ge schonken. De kosten van de restauratie.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 11