15 Grondplan (bouwperioden en ligging beschilderde graven; zie J. van Hinte: 1000 jaar Sint Baafs Aardenburg. Aardenburg, 1969, blz. 14-15) articulering door middel van platte steun beren, terwijl de nieuwe absidiolen, dit maal veelvlakkig gebroken, niet enkel aansloten bij de koorruimte doch ook met het dwarsschip in verbinding stonden. Geplaatst in de kooroksels en in dezelfde lijn met de gevels van het dwarsschip bood de oostpartij een toepassing van het systeem van overhoeks geplaatste kapel len, voorkomend bij een relatief groot aantal bedehuizen, vooral buiten de gren zen van het oude graafschap. Dit systeem van diagonaalgeplaatste ab sidiolen mag noch alstypisch romaanse, noch als kenmerkend vroeggotische aan leg worden beschouwd: iconografisch gaat dit zelfs terug tot vroeg romaanse en laatantieke voorbeelden, waarbij de ont wikkeling zou kunnen zijn uitgegaan van een gehalveerde centraalbouw met ra diaal opgestelde absiden. Derhalve is het niet zo zeker dat de oorsprong van de diagonaal opgestelde absidiolen die en kele kerken uit de eerste helft van de Xllle eeuwin Doorniken hetgraafschapVlaan- deren, al dan niet onder enkelvoudige of samengestelde vorm, kenmerken, recht streeks door Franse voorbeelden werden geïnspireerd. De gedrukte ruimtelijke verhoudingen, bepaald door overheersend horizontale wandgeledingen, heeft de Sint-Bavokerk met de meeste bedehuizen van de Schel- degotiekgemeen. Ofschoon gedurende het tweede kwartaal van de Xllle eeuw in enkele van deze kerken een tendens tot vertikalisering valt waarte nemen, met name door de arcaden-, triforium- en lichtbeukzone door middel van muur schalken in vertikale velden op te delen blijft toch een gedrukte ruimtewerking hetgemeenschappelijk kenmerk van de Scheldegotische kerkenbouw. Vooral in kerken uit het eerste kwartaal van deze eeuwen bijzonder bij die delen van de Noordwand van het middenschip en binnenzijde van de westgevel (over de volledige hoogte)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 15