6 De bestektekeningen die Sebastiaan de Roy in 1656 maakte voor de uitbreiding van de kerk (foto RDMZ) Een vestingfunctie zoals IJzendijke die had werd al eerder in de 80-jarige oorlog toegekend aan Willemstad. Ook hier, op een strategisch belangrijk punt aan het Hollands Diep, werd een al bestaand dorpje in korte tijd omgevormd tot een hypermoderne vesting. De verdedigings werken die omstreeks 1585 werden aan gelegd, vertonen grote overeenkomst met die van IJzendijke, De aanleg binnen de omwalling wijkt echter sterk af, door dat men hierde al bestaande dorpsaanleg volgde: een rechthoekig, symmetrisch geheel rondom een brede straat die de haven met het vierkante kerkhof verbindt (vergelijk de aanleg van een dorp als Co- lij nsplaat). Op het kerkhof de hervormde kerk van Willemstad, die in een aantal op zichten aan die van IJzendijke doet den ken, zodat we hiermee via een omweg, die zijn nut in de loop van dit verhaal nog zal bewijzen, weer terug zijn gekeerd tot ons uitgangspunt en eigenlijke onder werp. Reeds in 1605, een jaar na de verovering op de Spanjaarden, kregen de inwoners van IJzendijketoestemming een eigen predikant te benoemen. Aanvankelijk kerkte men ineen particulier huis, maar in 1611 ontving men van de Staten-Gene- raal ten behoeve van de bouw van een godshuis een hoeveelheid geld benevens de toestemming tot het heffen van 'eeni- ge matelijke impositiezoo op de bieren als op het gemaal' (met andere woorden een belasting op de eerste levensbehoef ten bieren meel). In 1612 kwamen ook de Staten van Zeeland met een subsidie over de brug en het is waarschijnlijk dat men nog in datzelfde jaar met de bouwvan de kerk begon en dat in 1614dewerkzaam- heden werden voltooid. De kerk waarover IJzendijke na deze bouwcampagne be schikte was kleiner dan de huidige; slechts het oostelijke gedeelte, een cen- traalbouw op achtkante plattegrond en gedekt door hetthans nog aanwezige tentdak met klokketorentje, stond over eind. Het westelijke deel werd eerst onge veer een halve eeuw later aangebouwd. De kerk van IJzendijke was niet alleen de eerste voorde protestantse eredienst ge bouwde kerk in Zeeland, maar ook een der eerste als zodanig gebouwde kerken in de gehele noordelijke Nederlanden. De primeurinonslandhad Willemstad, waar van 1597 tot 1607 de hervormde kerk, eveneens een achtzijdige centraalbouw, verrees. Dat de eerste protestantse ker ken niet in de grote bevolkingscentra wer den gebouwd, maar in betrekkelijk kleine plaatsjes als IJzendijke en Willemstad, is eenvoudig te verklaren. Nagenoeg overal hadden de protestanten immers de be schikking gekregen over de van de rooms-katholieken afgenomen middel eeuwse kerken; dientengevolge waren zij slechts in nieuwe nederzettingen ge noodzaakt een kerkte bouwen. In een rijk

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 6