7 Het interieur van de hervormde kerk van IJzendijke (foto RDMZ) met oude kerken gezegende stad als Mid delburg begon men bijvoorbeeld eerst in 1647 met de bouw van een hervormde kerk, de Oostkerk, die in een nieuwe stadswijk verrees. Minder makkelijk ver klaarbaar is de kennelijke voorkeur van de protestanten voorde centraalbouw. Ver schillendefactoren hebben bij de ople ving van deze vorm een rol gespeeld. In de eerste plaats bracht de veranderde liturgie met zich mee dat men nieuwe ei sen aan het kerkgebouw en zijn interieur ging stellen. Voorde calvinisten stond het Woord centraal; de preekstoel wer.d daar om het voornaamste meubel in de kerken de predikant moest door alle aanwezigen gezien en vooral gehoord kunnen wor den. De langwerpige en vaak van zuilen voorziene middeleeuwse kerkruimte bleek in dit opzicht verre van ideaal, ter wijl een centraalbouw een ruimte ople verde waarin veel meer mensen op gerin ge afstand van de kansel een plaats kon den vinden. Een tweede aspect dat niet uit het oog mag worden verloren is de be hoefte der protestanten zich af te zetten tegen alles wat rooms-katholiek was, de vorm van de oude kerkgebouwen incluis; vooral in het begin zal ookdit een rol hebben gespeeld bij het zoeken naaran- dere vormen. Dat men hierbij op de cen traalbouw stuitte, is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat de renaissance, die tegen het einde van de 16deeeuwookin de noordelijke Nederlanden vaste voet kreeg, juist deze vorm met zijn overzichte lijke ruimtewerking propageerde. Ten slotte zijn er dan nog de reminiscenties die de centraalbouw, getuige allerlei ou de afbeeldingen van oosters aandoende gebouwen met koepels, door de eeuwen heen bleef oproepen aan bijbelse gebou wen als de tempel van Salomo en het Heilig graf. Een samenspel van de hierboven opge somde factoren moetten grondslag heb ben gelegen aan het ontstaan van de cal vinistische centraalbouw-traditie, die be gon bij de kleine ronde 'temples' in Frank rijken die in ons land een lange reeks kerken voortbracht. Welke argumenten de doorslag gaven bij de beslissing om in IJzendijke een kerk van het nieuwe typete bouwen, is onbekend. Van Willemstad weten we dat prins Maurits er niet alleen intensief bij de aanleg van de verdedi gingswerken betrokken was, maarzich ook bemoeide met de bouw van de kerk. Wanneer hij in 1597 gunstig beschikt op een verzoekom geldten bate van het nieuwe kerkgebouw, schrijft hij tevens dat hij 'heeft verclaert, gelijck bij hem voormaels is gedaen geweest, dat de kercke in Willemstadt in eene ronde ofte achtcantige forme behoort gemaecktte worden'. Dat een dergelijke vorstelijke bemoeienis ook IJzendijketen deel viel, lijkt gezien de overeenkomsten tussen de beide vestingen niet onmogelijk, maarze ker is het niet. Hoewel de kerk van IJzendijke zoals we zagen in hoofdvorm uiterst modern was,

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 7