Waterland kerkje 8 r«;M Het Tien Gebodenbord uit 1620, waarop de wapens van Holland, Oranje-Nassau en IJzendijke (foto RDMZ) vallen bij nadere beschouwing een aantal tamelijk ouderwetse details op. Zo zijn de spitsboogvensters in vergelijking met de vensters van de kerkte Willemstad nog duidelijk gotisch en ook de profilering van het natuurstenen toeganspoortje en de schuine versnijdingen der steunberen doen gotisch aan. Toen Sebastiaan de Roy uit Hulst in 1656 de bestektekeningen maakte voorde uitbreiding van de kerk, handhaafde hij ook in het nieuwe gedeel te de spitsboog vorm der vensters. De ver groting kwam op simpele en goedkope maniertot stand: de muren van de drie westelijke zijden van het achtkant werden gesloopt, waarna de kerk met twee tra veeën werd verlengd en opnieuw driezij dig werd gesloten. Hierdoorontstond een gebouw op langgerekt achtzijdige platte grond en doordat men de oude kap hand haafde en het nieuwe gedeelte van een zadeldak voorzag, kreeg het geheel zijn merkwaardige silhouet. Aangaande de fi nanciering van deze uitbreiding werd een opmerkelijke overeenkomst gesloten tus sen de magistraat en de kerkeraad ener zijds en de abdij van Sint-Pieterte Gent anderzijds. De (rooms-katholieke!) abdij, die nog steeds aanzienlijke tienden ont ving uit de polders in de omgeving van IJzendijke, verplichtte zich hierbij tot het betalen van vijfduizend gulden ten be hoeve van de werkzaamheden aan de (hervormde!) kerk. Bovendien keerdede abdij jaarlijks nog eens tweehonderd gul den uit voor het onderhoud van predikant en schoolmeester. Zo blijkt zelfs een 80- jarige oorlog niet in staat te zijn geweest het stelsel van rechten en verplichtingen tussen de middeleeuwse polders en de kloosters die ooit voor de bedijkingen hadden zorg gedragen, geheel teniet te doen. Over de latere lotgevallen van het kerkje kunnen we kortzijn. In 1737 vonden enige herstelwerkzaamheden en wijzigingen plaats en in 1840 werd een stucplafond onder het houten gewelf aangebracht. Een in 1816geplaatstorgeltjewerd in 1878 vervangen door het huidige orgel, vervaardigd door J. F. Witte van de Utrechtse orgelbouwersfirma Batz; het orgel en de bijbehorende hekken op de galerij en rond de kansel zijn nog geheel ongewijzigd aanwezig. Na in 1944 opge lopen oorlogsschade volgde in de jaren 1946-1949 een uitgebreide restauratie, waarbij de vroeg-18de-eeuwse preek stoel, die in 1737 was verplaatst naar de korte zijde tegenover de ingang, zijn oor spronkelijke positie tegen de lange zuid zijde herkreeg. Tegelijk werd ook het stuc plafond weer verwijderd en werden de ongeveer veertig zerken die de kerk rijk is anders gerangschikt. In het interieur val len tenslotte behalve enkele eenvoudige 18de-eeuwse banken vooral drie wand borden op. Twee ervan, waarondereen prachtig Tien Gebodenbord voorzien van de wapens van Holland, Oranje-Nassau en IJzendijke, dateren uit 1620; het derde, uit 1623, werd gemaakt ter herinnering aan een mislukte Spaanse poging deves ting te heroveren. G. J. LEPOETER "De studie der geschiedenis zou belang- wekkenderzijn, wanneer men wat meer nadruk zou leggen op de geschiedenis van de gewone mensen en wat minder op die van vorsten", schreef de Franse filo soof Jean d'Alembert twee eeuwen gele den. Als we deze gedachte overnemen en projecteren op de objecten waar we ons in dit bulletin mee bezig houden, de oude Zeeuwse kerken, dan is het een goede zaak dat we behalve op de grote, meestal uit de tijd van vóór de reformatie dateren de kerkgebouwen, ook de aandacht rich ten op een kerkje zoals dat van Waterland kerkje. Alleen al het uitspreken van de naam: Waterlandkerkje, geeft ons het ge voel dat we overeen miniatuurkerkje in een miniatuurdorp spreken. Enzoishetin werkelijkheid ook. "Kerkje of Waterland", staateropeen in 1832 in Brussel uitgege ven kaart van Zeeland. Nagtglas, de onvolprezen minutieuze vastlegger van de tweede helft van de vorige eeuw, heeft in zijn uitgebreide arti kel: "Zeeuws Vlaanderen, een achterhoek aan den overkant", nauwelijks één alinea nodig om het plaatsje in zijn totaliteit te kenschetsen: "Niet ver van Yzendijke ligt, aan de gren zen, hetvriendelijkdorpje Waterlandkerk-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 8