11 stellen dat er, zoals dat op verschillende andere plaatsen wel het geval is, geen bewijs gevonden is dat ze er werkelijk ge- weestzijn en dat bijvoorbeeld iemand als Janse er twijfels over heeft uitgesproken. Toch komt het ons als zeer aannemelijk voor, ook gezien de constructie van het bovenste deel van de torenromp, dat de hoektorentjes erop hebben gestaan. De in detoren hangende luidklokken wer den in detweede wereldoorlog op last van de Duitse bezetter weggehaald. De kleinste werd in 1946 op het haventerrein in Goes teruggevonden. Ze draagt het op schrift: "SOLI DEO GLORIA Thomas Both mefecit 1591". De grote klok is nooit meer teruggevonden. In plaats daarvan is een nieuwe aangeschaft. De oorspronkelijke kerkingang onder de toren is op Zondag 11 november 1956 na het gereed komen van de toren restaura tie, weer als zodanig in gebruik genomen. Het enige waarin misschien de belangrijk heid van de ambachtsheren van 's Heer Arendskerke nog tot uitdrukking komt, is het feit dat de buitenmuren van het kerk- Aan de oostgevel zijn de sporen van het afgebroken zuiderkoor nog duidelijk te zien. weest, dan zou dit een duidelijk andere constructie tot gevolg gehad hebben. Bekijken we hettorenlichaam aandachtig en vooral bij een beschouwing vanuit de verte valt dit op, dan kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat er iets aan ontbreekt. In de eerste plaats doet de spits, die bij de laatste restauratie in 1956 vrijwel geheel vernieuwd is, te klein en wat onnatuurlijk aan. Hoewel op alle bekende afbeeldingen de toren met de huidige vorm van spits te zien is en tot nu toe in schriftelijke bron nen hierover niets is gevonden, zijn we van mening datoorspronkelijkdezetoren een andere, hogere spits heeft gehad. Het meest waarschijnlijke is dat bijvoorbeeld ten gevolge van een blikseminslag, de spits verloren is gegaan en vervangen is dooreen kleinere. Verder is dit bij uitstek een toren waarop de vier hoektorentjes, welke vooral op Zuid-Beveland in de 14de eeuw als ui tingsvorm van de Vlaamse baksteengo- tiek, werden aangebracht, helemaal pas sen. Ook van de hoektorentjes moeten we De kerk gezien van de zuidzijde. Toren en kerk

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 11