15 De kerkhofmuur te Baarsdorp. De eerste bespeling in 's Heer Aren dsker- ke werd bepaald op 20 mei 1869 en wel omhalf5, "zijndede meest geschikte tijd om ook de mindere stand in de gelegen heid te stellen de plechtigheid te kunnen bijwonen". De plafondschildering is aangebracht tij dens de restauratie van 1906 in motieven, zoals men in dietijd het meest waardeer de. Zilverwerk De kerk bezit in twee zilveren avondmaalsbekers, voorzien van het jaartal 1679 en de inscriptie "KERCKE BEKERS VAN 'SHR ARENSKEREKE" zeer waardevolle attributen.Verder de niet minder waardevolle zilveren doopschaal, waarin aan de onderzijde gegraveerd staat: "Ter gedagtenisse gegeven door den afgaande secretaris Marinus van Stevenink. Aan de kerke van 's Heer Arendskerke om uijt te doopen den 1 January 1767". In dit verband lijkt het nuttig om de Bree teciteren: "De personalia en de hoedanigheden van erflaters of schenkers worden breed uitgemeten en ook de familiewapens komen aan hun trek. IJdelheid en verering liggen erondanks moraal en deemoedigheid in opgesloten en soms lijkt het erop of men el kaar thans nog de loef wil afsteken. In iedergeval hebben de opschriften ervoor gezorgd dat de liefdadige generositeit bekend bleef. Het kerkbestuurzal daarbij wel een grote rol hebben gespeeld door de verdiensten van de overledene zo uitvoerig mogelijk te belichten." Inderdaad is het nauwelijk mogelijk om aan de indruk te ontkomen, dat de afgaan de secretaris Marinus van Stevenink graag in ere wilde blijven, zelfs tot in 1981 Bij een inbraak in de kerk in 1973 is de doopschaal,samen meteen kaarsen kroon en twee dubbele kandelaars gesto len. Later is de doopschaal weer terug gevonden, evenwel zonder het bijbeho rende deksel. Een groot tinnen broodbord en twee klei netinnen borden dateren van 1848. Wissekerke Zelf in de 12de eeuw waarschijnlijk afge splitst van Goes, ingeklemd als het ware tussen 's Heer Hendrikskinderen en 's Heer Arendskerke, is het aannemelijk dat het van deze beide de moederkerk is ge weest. Van de stichter van de kerk ont breekt in de bronnen ieder spoor. Wisse kerke is nauwelijk ooit uitgegroeid tot een dorp van enige omvang enalsindsmeer- dere eeuwen niet meer dan een gehucht. Al vanaf het tijdstip (1646) datnadeher- vorming 's Heer Hendrikskinderen zijn eerste predikant kreeg, is het met deze gemeente samengevoegd. Hetwekteni- ge verwondering dat meninhet midde leeuwse Wissekerke een tam el ijk forse kerk en toren heeft bezeten. Om met van der Aa (1849) te spreken: "Het is nimmer eene plaats van eenig belang geweest, thans telt men er slechts 11 huizen en ongeveer 60 inwoners. Vroeger stond hier eene aanzienlijke kerk, meteenen zwaren en hoogen toren. Deze kerk, doorouderdom bouwvallig geworden zijnde, is in 1807 afgebroken, zoodat men erthans nog den eenzamen, dikken toren, als eenen fraaijen bouwval op het welbeplante kerkhof ziet." Het kerkhof is nog intact en ook tegen- woord ig nog als zodanig in gebruik. Als ambachtsheerlijkheid bestaat Wisse kerke ook nu nog. Detitel van ambachts heer berust in de familie Egter van Wisse kerke, nakomelingen van Ad riaan Willem Egter. Dezewasopheteindvande18de eeuw te 's Heer Hendrikskinderen en Wis sekerke predikant als opvolger van zijn vader, die door zijn tweede huwelijk in 1758 met Anna van Sonsbeecktevens ambachtsheer van Wissekerke was. BAARSDORP GEM.BORSELE Het centrum van het kerkhof te Wissekerke wordt tegenwoordig gevormd door enkele oude grafstenen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 15