19 Het barok kapelletje aan de ingang van de oprijlaan Ter Doest. kerk beminnende als onze enige dochter en begerendeaan allen liefderijkgunstte bewijzen, hebbende welwillend dege- vraagdetoestemming verleend." Schattingen over de omvang van de ex ploitaties in de bloeiperiode zijn voor Ten Duinen 12000 ha, voorTerDoest4000 ha. De Duinenabdij was gebouwd vooreen convent van meer dan 300 monniken en lekebroeders. Wat overbleef Resten ons van de abdij Ten Duinen slechts- zij het zeer indrukwekkende- ruïnes, van Ter Doest is de vermaarde schuur overgebleven, de enige die be waard is gebleven van de reeks die de Cisterciënsers in het kustgebied hebben gebouwd. Deschuurisvolkomen authen tiek behalve dan dat er enkele, niet ingrij pende, restauraties hebben plaats gevon den. De strobedekking werd door onge veer 38.000 dakpannen vervangen. In 1930 werden de stallen afgebroken die een gedeelte van de noordelijke gevel verborgen hielden. Maakt de gotische abdijschuur van ca. 1275 van buiten al een grootse indruk, niet minder imposant is de ruimtelijke werking van het interieur, vooral de Kap constructie is een knap staal van bouw kunst. "Gedurende meer dan zeven eeu wen dragen dezelfde eiken bomen het machtige houten geraamte: een kunst werk van balken zoals erinonslandgeen ander te vinden is. Deze rusten op een basis van metselwerk, Doornikse steen en een eiken dwarsblok", zegt Lucien Dendooven, een kenner van de Vlaamse kustvlakte. De sobere architectuur van de Cisterciënsers heeft haar invloed in Vlaanderen en Nederland doen gevoelen Dergelijke kapconstructies als die van de abdijschuur van Ter Doest vindt men in Noordgevel abdijschuur Ter Doest. De toegangspoort naar het terrein van Ter Doest.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 19