20 Onze Lieve Vrouwe Ter Duinenkerk te Koksijde van de architect J. Lantsocht te Brugge. eeuw. In de 16e eeuw krijgt de Duinenab dij toenemende last van verstuiving van het duinzand. Hetzelfde kwaad kreeg in die tijd de westkust van Walcheren te ver duren. Zoutelande werd vooreen deel on- dergestoven. De tweede helft van de 16e eeuwisookdetijd van beeldenstorm, geuzenbroebelen en oorlogstoestand. Beide abdijen vervielen geleidelijk tot puin. De kloosterlingen van Ten Duinen vonden in 1627 een onderkomen te Brug ge in het Refugium of Toevluchtshuis van de abdij Ter Doest, die drie jaar tevoren verenigd was met de Duinenabdij. In 1628 werden de grondvesten gelegd vooreen nieuwe abdij, die omstreeks 1650 gereed kwam. Deze abdij dient thans tot Groot Seminarie van het Bisdom Brugge. Van de voormalige Duinenabdij, onder het zand bedolven, kende men haarstand- plaats zelfs niet meer om de psalmist te citeren. Oud en Nieuw Sinds 1949 worden de ruïnes vanTen Dui nen blootgelegd, het is een gotische kloosterarchitectuur van de eerste helft van de 13e eeuw. In 1237 was het zover dat de kloosterge meente de nieuwe abdij kon betrekken. Het nieuwe Duinen was dicht bij de oude abdij gelegen. Hetduurdetot 1262 eer de abdijkerk klaar was waarvan de grond vesten thans zo duidelijk zijn na te gaan. "Het moet een prachtexemplaar van een vroeg-gothische torenloze Cisterciënser- kerk geweest zij n met haar elf traveeën lang schip wier gewelven door luchtbo gen- wellicht de oudste in Vlaanderen- waren gestut". (S. Leurs). Al de voorwer pen die onder het duin zand vandaan zijn gekomen zijn in twaalf zalen bewaard in het daartoe gebouwde museum. Het ge hele complex: museum, bos en opgra vingsterrein is een bezoek aan Koksijde alleen al waard. Nieuw is de O.L. Vrouw ter Duinen kerk te Koksijdevan dearchitect J. Lantsoghtte Brugge, gebouwd in de jaren 1953-1955. Met haar beton, betonglas, staal en alu minium is het al geruime tijd een beziens waardigheid. Inde wanden zijn non-figu ratieve glasramen van glazenier Loire uit Chartres aangebracht. Verdertreft men moderne beelden van Christus aan het kruis en O.L. Vrouw ter Duinen aan. Verantwoording: C. Dekker. De historische geo grafie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen Proefschrift Assen. 1971. J. De Cuyper. Idesbald van der Gracht. 1946. Lucien Dendooven. De Abdij Ter Doest te Lisswege-Brug- ge. 8e druk 1979. Beelden in de O.L.Vr. Ter Duinenkerk. Zeeuwse kerken. Voor wie van cijfers houdt volgen hier de maten van de schuur (buitenwerks): lengte 60 m. breed te 25 m, hoogte 20 m. De aftakeling van de abdijengeestelijk en economisch merkt men al in de 15e

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 20