8 van de horizon doorbreken". Met deze zin begint het artikel wat in de Provinciale Zeeuwse Courant van vorige week zater dag stond, een bijzonder goed artikel van Gerard van Loo, Ik denk dat velen van U dit artikel waarin opeen uitstekende wijze de aandacht op de Stichting Oude Zeeuw se Kerken werd gevestigd, hebben gele zen en ikdenkookdatwehetmetde strekking van het artikel in zeer belangrij ke mate eens zijn. Het klinkt een beetje chauvinistisch als ik zeg dat het compliment aan de kerktorens waarmee dat artikel begon, toch wel spe ciaal voor Kapelle geldt. Het mag dan chauvinistisch zijn maar ik meen het wel dat het heel speciaal voor Kapelle van toe passing is. We zitten in de kerk maar ik wil beginnen eerst iets over de toren te zeg gen. U weet, althans velen van U zullen dat weten, dat de kerk en de toren en dat geldt niet alleen voor Kapelle, juridisch geen eenheid is. De kerktorenszijn op grond van de Staatsregeling van 1798 door de overheid genaast. Dat was in het vierde jaar van de Bataafse vrijheid zoals dat in die tijd heette. Alle oude kerktorens zijn in dietijd eigendom geworden van de bur gerlijke gemeenten. Voor de kerkelijke ge meenten is dat in zoverre gunstig dat dan ook het onderhoud en de restauratie daarvan niet direct een zorg zijn. Maarhistorischen bouwkundig is de kerk en detoren natuurlijk wel een eenheid, vandaardatikdatdan ook altijd gezamen lijk bekijk. Dus nogmaals: eerst iets over detoren van Kapelle. Het is een heel bijzondere toren. Het is punt één de hoogste toren in Zuid-Beve land, 65 meter hoog. Het is een kolossale toren, als U van buiten aankomt en U be kijkt die steenkolos eens goed, dan komt U hier zeker van onder de indruk. Wat ook bijzonder is aan deze toren, is dat de hele spits van baksteen gemetseld is, iets wat ook heel weinig voorkomt. Behal ve het feit dat het de hoogste toren van Zuid-Bevel and is, is het ook de oudste, of in iedergeval één van de oudste. Er zijn drie torens op Zuid-Beveland, dat zijn Oudelande, Baarland en Kapelle, die nog uit het begin van de 14de eeuw date ren. Alle andere torens en erzijn nog een aantal andere torens uit de 14de eeuw zoals Nisse, 's Heer Abtskerke en 's Heer Arendskerke bijvoorbeeld, zijn allemaal jonger dan deze drie. Dat zult U ook kun nen zien aan het uiterlijk van detoren, want alleen deze torens van Oudelande, Baarland en Kapelle hebben gevelvlakken waarop geen enkele versiering is aange bracht, behalve de galmgaten daarin. U dient watdetoren betreft ookte letten op het jaartal 1427 in de zandstenen lijst bo- vendeingang.HiermoetUzichnietop verkijken, want dit jaartal is niet het bouw jaarvan detoren. Ikheb U net gezegd: deze toren dateert uit het begin van de 14de eeuw, dus de tijd kort na 1300 en het jaartal 1427 is dus ongeveer honderd jaar lateraangebracht. Wat het precies bete kent is nooit helemaal duidelijk gewor den. Het is waarschijnlijk dat in 1427 de ingangspartij aan detoren istoegevoegd. Het is ook waarschijnlijk dat in die tijd het kerkschip, waarin we ons nu bevinden, gebouwd is. Zei het dat de huidige vorm van het kerkschip pas latertot stand geko men is. Maar nog even terug naar de toren op zich. U ziet op die toren dat daar de be wuste vier hoektorentjes op staan. Ook dat is heel bijzonder. Over de betekenis van die hoektorentjes is in de loop van vele jaren gefilosofeerd. Erisookop ver schillende plaatsen overgeschreven. Het zou er iets mee te maken hebben dat Ka pelle de oudste hoofdplaats van het deke- naatZuid-Beveland geweest is, het zou ook ietste maken hebben met het feit dat de kerk van Kapelle kapittelkerk geweest is. Geen van deze dingen is waar. De hoektorentjes is een uitingsvorm van de Vlaamse gotiek waaronder deze toren ge bouwd is en dat is ook de enige betekenis. Het bijzondere zit er nog wel in dat Kapel le in wijde omtrek de enige toren is, die deze hoektorentjes nog heeft. Er is name lijk ook een aantal andere torens, die deze hoektorentjes heeft gehad, bijvoorbeeld Nisse is een toren die dan wat jonger is dan Kapelle, maar van Nisse is bekend dat die zelfde hoektorentjes in 1805 afgebro ken zijn wegens bouwvalligheid en in We- meldinge idem dito. In Wemeldinge zijn de hoektorentjes al in 1607 afgebroken, maar ze hebben er wel op gestaan. Verder is het vrijwel zeker dat ze ook in Baarland, iets minderzeker in 's Heer Arendskerke aanwezig geweest zijn. Dan over de toren nog hetvolgende: eris een legende die verhaalt dat er destijds twee zusters waren; de ene liet de toren van Kloetinge bouwen en de andere die van Kapelle. De torens werden gebouwd door dezelfde bouwmeester. Toen de bei- detorens klaar waren ontdekte men dat ze niet even hoog waren, terwijl de op dracht van de zusters was dat ze even hoog moesten worden. De bouwmeester was hierover zo teleurgesteld dat hij zich verhing aan de torenspits van Kloetinge. Dit is duidelijk een legende waar niets van klopt, want de toren van Kloetinge is on geveer 150 jaar later gebouwd dan die van Kapelle, dus het is erg moeilijk om dat verband te leggen. Eenanderelegendedieookietsmetde toren van Ka pel Ie te maken heeft en waar duidelijk iets meer verband in zit, is de legende van de gebarsten torenklok. Voor zover U met het Zeeuwsch sagenboek be kend bent, zult U misschien ook de legen de van de gebarsten torenklok hebben ge lezen. Joost Bijlo was een boer die in de omgeving van Kapelle woonde en wel een zeer ongodsdienstige boer, die altijd overal commentaar ophad.Eénvande dingen die Joost Bijlo zei, dat was: het luiden van de torenklok wanneer er ie mand begraven wordt, dat stelt niets voor en dat moet ook helemaal niet gebeuren. Als ze, wanneer ik begraven wordt, de torenklok luiden, dan hoop ik dat hij barst. De legende verhaalt dan ook, dat de klok tijdens het luiden bij de begrafenis van Joost Bijlo barstte. En velen die deze le gende kenden, hebben altijd gedacht: dat is ook flauwe kul. Totdat we enkele jaren geleden hebben ontdekt dat in deze le- gendetoch wel een grote kern van waar heid zou kunnen zitten. Bij het zoeken naar andere zaken vonden we namelijkdat omstreeks 1790 in Kapel le inderdaad een gebarsten torenklok aanwezig was en tevens dat in dezelfde tijd de boer Joost Bijlo in Kapelle leefde en er overleed. Het werkelijk bewijs van het barsten van de klok tijdens de begrafenis van Joost Bijlo is niet geleverd, maar wel zijn hier mede duidelijke aanknopingspunten ge vonden. Voor degenen die hierover meer willen weten is over deze legende en wat hieraan is uitgezocht een artikel versche nen in het historisch jaarboek van de Heemkundige Kring De Bevelanden 1980. U zou dat dus allemaal kunnen nalezen. Verdereen aantal zaken over de kerk. Zo als heel veel kerken uit dezelfde tijd is ook deze kerk zoals ze er nu staat, gebouwd in verschillende fasen. En er is een tijd ge weest dat er een andere kerk stond dan de huidige. Het oudste gedeelte van de be staande kerk is het zuiderkoor. Dit dateert uit het begin van de 14de eeuw. Het schip van de kerk is waarschijnlijk gebouwd in het begin van de 15de eeuw, hoewel de huidige vorm van het schip met de beide zijbeuken later tot stand is gekomen, om streeks 1480. De zuiderkapel, aangebouwd aan de zuid zijde van de toren, dateert van omstreeks 1500, evenals het noorderkoor. De grafka pel tegen de noordgevel is nog uiteen wat latere tijd. Tijdens de restauratie die uitgevoerd is in de periode 1963-1967 zijn in het schip van de kerk de fundamenten gevonden van een ouder kerkschip. Dit waren tufstenen fundamenten uit de 11de of 12de eeuw en een duidelijk bewijs van het bestaan van een ouder kerkgebouw dan het bestaan de. Vooreen dorpskerkis hetvrij bijzonder dat nog zo'n groot aantal grafstenen uit de 15de tot de 17de eeuw bewaard geble ven zijn. Deze grafstenen ziet U vooreen groot gedeelte tegen de zuidmuur staan. Ze zijn daar netjes op een rij gezet, 22 stuks van de in totaal 44 die nog in de kerk aanwezig zijn. Ze staan op deze plaats sedert 1894. In dat jaar heeft men name lijk een drastische verandering van het interieur van de kerk doorgevoerd, een soort interne restauratie.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 8