Weerzien in Zierikzee op 25 april 1981 voor de eerste lustrumviering 3 CHR. DE GRAAUW-VAN DER TUIJN Met 2 bussen vertrokken wij op zaterdag 25 april vanaf de Loskade te Middelburg richting Zierikzee, de 3e bus startte vanaf het station te Goes. In totaal waren er 150 deelnemers, een record aantal, die door mr. Th. de Mees ter, burgemeester van Zierikzee in de con certzaal werden welkom geheten namens het gemeentebestuur. Kon de heer de Meester de deelnemers in 1979 nog ontvangen in het prachtige stadhuis van Zierikzee, door de grote op komst was dit tot zijn spijt (en de onze) nu niet mogelijk. Mr. J. van Aartsen, voorzitter, memoreer de in z'n inleiding dat vijfjaar geleden de Stichting Oude Zeeuwse Kerken werd op gericht met het doel een zo breed mogelij ke belangstelling te wekken voor de nog resterende oude kerkgebouwen in Zee land. Kort na de stichting heeft het bestuur de Grote Kerk in Zierikzee in beheer gekre gen. De kerk was toen al enkele jaren niet meeringebruiken het verval was al dui delijk zichtbaar. Met steun van de overheid kon een 1e restauratieplan worden gerealiseerd, zij hetdan nog alleen voorde buitenkant. Wat betreft het interieur, bij de restauratie hiervan zullen er nog grote financiële pro blemen voor de stichting ontstaan. Naast de bijdrage van de overheid heeft de stichting behoefte aan een uitgebreide donateursbestand, aldus mr. van Aart sen. Prof. dr. C. A. van Swigchem uit Amster- damgingineen boeiend en historisch getint betoog in op verschillende aspec ten van het onderwerp "Wat is een oude kerk". Nadeinleidingen va ndeheren van Aart sen en van Swigchem begaf het gezel schap zich grotendeels te voet naar het hoofddoel van deze reis de Grote Kerk. Stonden in1979dedeelnemersvande toenmalige excursie voor en in een zeer vervallen kerkgebouw (met belangrijke opgravingen op het kerkplein, zie hier voor bulletin december 1979), nu was er een totaal ander beeld te zien. Er moet op werkdagen een grote bedrij vigheid aan en rond de kerk zijn, getuigen de steigers en stellingen aan de gevels van de kerk. De toeschouwers moeten een machtige indruk hebben gekregen van dit grootse karwei. Aan de zuidkant waren de steigers reeds verwijderd en kreeg meneengoedzichtophoehet wordt. Aan het frond van de kerk is aan de steiger een groot bord bevestigd, hierop staatte lezen: Restauratie grote kerk Opdrachtgever: Stichting Oude Zeeuwse Ker ken In de restauratie wordt bijgedragen door: Ministerie van C.R.M. Gemeente Zierikzee Provincie Zeeland Prins Bernhardfonds Ver. dorp, stad en land. Deze tekst moet toch zeker aan een ieder vandedamesenheren donateurs een gevoel van trots hebben gegeven. Het is een bevestiging dat met vereende krachten en inspiratie iets tot stand kan komen. Over plankiers konden wij de kerk betre den. De heer M. P. de Bruin zei het al in de convocatie in het bulletin van 6 maart jI wij gaan op bescheiden wijzefeest vieren. Wel feestelijk was het. Kreeg men het feestelijke gevoel niet buiten de kerk, dan moest het toch zeker binnen zijn, want de organist de heer de Visser bespeelde het oude orgel ter opluistering van het geheel en hoe rommelig en vervallen het inte- rieurooknunogis, demuziekklonkge- weldig en bemoedigend in de oren. Aan het eind van het concert was daar zelfs het "God save the Queen" en het "Wilhel mus", ik denk in het teken van de nade rende koninginnedag. Velen beklommen detreden die toegang gaven tot de ruimte vlak voor het orgel en hadden zo een goed overzicht in de kerk. Overtuigd waren allen datzo spoedig mo gelijk het interieurgerestaureerd moet worden, zodat de kerk weer kan worden gebruikt, hetzij voor de eredienst hetzij voor een andere passende bestemming. Na dit deel van de excursie wandelde het gezelschap naar restaurant 'Mond rag on Het was inmiddels gaan regenen, datwas jammer, maar het deed aan de schoon heid van Zierikzee niets af. Velen genoten van de prachtige oude huizen, de voor- jaarsbloemenen groenende bomen in de smalle straatjes en op het Haven plein. Na een goedeluncheneen genoeglijke kout vertrokken wij om plm. 14.15 met de bussen over de Zeeland brug via Noord- Bevel and, de Zandkreekdam, Wilhelmi- napolder, Kattendijke en Wemeldinge naar Ka pel Ie. In Wemeldinge keken wij va nu it de bus naar de hoogste Vlied berg van Zeeland. Alle deelnemers hadden een route-be schrijving ontvangen met een uitgebrei- detoelichting over de bijzonderheden van deze plaatsen. Deze route leerde ons overduidelijk de grote verscheidenheid aan landschapsschoon. Goed is het ver schil te zien tussen het oudeenhet nieu we land. In Kapelle bezochten wij de Ned. Her vormde Kerk, waar de heer G. J. Lepoeter de rondleiding verzorgde. Het is een prachtig gebouw. Het licht dat binnen valt door de mooie hoge vensters in het noorder- en zuiderkoor geeft het een bijzondere sfeer. Het interieur is rus tig en stemmig. Op een oude gietijzeren standaard in de dooptuin, of wat daarnogvan over is, geurde een bouquet witte en lila violie ren, hoe zorgzaam uitgekozen. De heerLepoeterschreef in 1979een boekje over deze kerk "De kerkte Kapelle indeloopder eeuwen", waaruit hij een korte inleiding hield. Na de Kapelse kerk reden wij richting Goes. In Kloetinge bezochten wij als laatste be zienswaardigheid detuin van defamilie Lenshoek, met een zeer merkwaardige vlied-ofvluchtberg. Langseensmal slin gerend pad, wandelden wij onder leiding van de heer M. P. de Bruin, door de in volle lentetooi gestoken tuin, langs bloeiende bomen en voorzichtig de in ve le kleuren bloeiende primula's ontwij kend naarde vliedberg, die hieromgeven is door een gracht. De heer de Bruin vertelde dat er verschil lendetheorieën ontwikkeld zijn overde oorspronkelijke functie der vliedbergen. Zij ontstonden ongeveer in de 10e eeuw en raakten vermoedelijk in de 14e eeuw buiten gebruik. Misschien is door het na- ges lacht op een eenvoudige manier met betere technische middelen dan ons nu ter beschikking staan, te onderzoeken wat preciesdefunctie van deze vliedberg is geweest. Wel wat ons betreft voor dit pa- radijslijke plekje moet het geheim maar niet ontsluierd worden, zo kunnen wij er zelf een beetje over blijven filosoferen. Na nog wat rond gekeken te hebben op het dorpsplein, waar door sommigen nog een blik gegund werd op 'de vaate', ver trokken wij richting Goes en Middelburg. Dat was het einde van een welbestede dag. Het was allemaal geweldig goed georga niseerd. Hulde aan de organisatoren. RESTAURATIE GROTE KERK OPDRACHTGEVER IN DE RESTAURATIE WORDT BIJGEDRAGEN DOOR; MINISTERIE VAN CRM PROVINCIE ZEELAND PRINS BERNHARD FONDS VER. DORP. STAD EN LAND

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 3