10 „met lofwerk versierd poortje". stad en heerlijkheid met behoud van alle oude rechten weer aan de grafelijkheid toegevoegd. In de zeventiger jaren van de zestiende eeuw heeft Tholen ook veel geleden door de plundertochten en verwoestingen van de Spaanse soldaten, men vergete ook de Beeldenstorm niet. Aarzelend ging het eiland in 1 577 naar de Prins en iets later naar de Reformatie over. De stad, die de vierde plaats innam in de Staten van Zeeland, had toen (tot het eind van de zeventiende eeuw) een Latijnse school, afgestudeerden daarvan gingen verder op de universiteiten van Leuven en Keulen. In de zeventiende eeuw waren er ook rederijkerskamers, dominees vormden min of meer de intelligentia en regenten, deels afkomstig uit het in 1 634 ten onder gegane Reimerswaal en uit Bergen op Zoom, spanden zich vaak in voor droogleggingen en inpolderingen. De handelslieden uit Reimerswaal waren, vanwege hun handelskennis, ook een stimulans voor Tholen, dat meteen een concurrent minder had, de één zijn dood is altijd de ander zijn brood geweest! Pronkstuk van Tholen is ongetwijfeld de O.L. Vrouwekerk, die, ook als protestantse kerk, haar oude naam behield. Exterieur. Bekijken we haar eerst aan de buitenkant. Waarschijnlijk is deze grote Brabants-Gotische kruisbasiliek neergezet op de fundamenten van een dertiende eeuws bouwsel. De Toren van baksteen vormt het Het schip is overwelfd door zelden in het westen van ons land voorkomende netgewelven. oudste deel en dateert tot aan de onderste balustrade uit de laatste helft van de veertiende eeuw. Tegen De koorvensters. het eind van de vijftiende eeuw werd hij hoger gemaakt met een klokke- verdieping en kwam er een nieuwe Koolbladkapitelen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 10