mmmwmï 12 De kruising, ook wel viering genoemd, enigszins trapeziumvormig aangelegd om het koor iets breder te maken, is ingesloten door vier in speklagen (baksteen met natuursteen af gewisseld) gemetselde zuilen. Vroeger stond het altaar daar, nu een heel mooie renaissance preekstoel en doophek uit 1648, beide met een koperen lezenaar. Het doopvont roept bij kenners twijfels op; het kan het omgekeerde onderstuk van de preek stoel van St.-Annaland zijn, maar is in feite een fragment daarvan met enige moderne toevoegingen. In 1755 heeft men door een beschilderd houten schot het koor van schip en transept afgesloten. Aan de westkant is Mozes met de wets- tafelen erop geschilderd, aan de kant van het koor psalmteksten. In het koor hangt ook een heel mooi Tiengebodenbord uit 1581. Het koor is nu dus geheel afgescheiden van het schip en dient tot trouwkerk. Het heeft, evenals de zuidkapel een houten tongewelf, blauw-grijs geschilderd, en zuilen in een vreemde rode kleur, waarop vroeg-Christelijke symbolen staan: het Lam Gods (lammetje met kruis- vaantje) en miskelken met hostie. In de hele kerk, tot onder de toren toe, liggen of staan grafzerken, vooral daterend uit de zestiende en zeven tiende eeuw. In het schip staat de steen van een dokter, die een urine- glas vasthoudt en ligt onder andere „Joncfrou Josyne van Domborch" begraven (overleden 1557), in het torenportaal heeft „Anna Schets met drie hare kinderen, huisvrouw van den Heer Oversten Jonkheer Frederick, Heere van Dorp" in 1606 haar laatste rustplaats gevonden. In de noorderomgang tenslotte ligt Guy van Blois (overleden 1527) naast Digna van Assemansbroek (overleden 1516) onder een laat-gotische grafplaat met enig renaissance ornament, de kwartierwapens werden in de Franse tijd afgeslagen. Aan zijn voeten ligt een leeuw, die op de moed van de ridder wijst, bij die van haar slaapt een hondje; immers de vrouw moest in die tijd haar man aan hangen met een trouw, die een hond zijn baas pleegt te tonen; vele vrouwen hebben met dit idee heden ten dage veel moeite! Vermeld dient ook nog te worden, dat men, toen men tijdens de restauratie het graf van de familie Van Vrijberghe opende, wonderlijk gemummificeerde lichamen vond; de gelaatstrekken en kleding van deze poorters, die vier eeuwen geleden door het schone Tholen stapten, bleken nog geheel bewaard te zijn. Op Tholen is heel veel moois te zien, terwijl men maar kleine afstanden hoeft af te leggen. De grafzerken van Anna Schets, huisvrouw van Jonkheer Frederik van Dorp en van Guy van Blois en Digna van Assemansbroek. kwc f-re.? C5SA j 1 Mi-m-sjdir Ti -*-• (.fcHr-XRC;,. A TOK *7,- rSf 7- 1 V' >- -:.e 'J-H&MEVS Dr.K«:e£K,

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 12