Sint Maartensdijk 13 P. S. J. BEEKHOF-KOOLE In St.-Maartensdijk valt de Lodewijk XVI-pomp, die midden op het langgerekte marktplein staat, meteen op, zoals ook een aardige trapgevel (we zijn dan altijd vóór 1650) een laat-gotisch woonhuis (vrij zeldzaam, in Leiden zijn er een paar te zien!) en de tussen 1 962-1 964 gerestaureerde gevel van het raadhuis, versierd met wapenstenen en mascarons; in de raadzaal hangt daar een serie portretten van de vroegere Heren van St.-Maartensdijk, In deze plaats, ontstaan bij een in 1820 afgebroken kasteel, komen we in de veertiende eeuw al het geslacht Van Borssele tegen; Floris en zijn broer Frank. Haar grootste bloei viel evenwel in het begin van de vijftiende eeuw, toen Floris II en Frank II daar ambachtsheren waren, de eerste gehuwd met Oda van Bautersem, dochter van de Heer van Bergen op Zoom - waardoor hij zijn gebied belangrijk vergrootte - de tweede met de ons allen bekende Jacoba van Beieren. Hollestelle schetst ons de romance: „Zij hield hier zich dikwijls op; zij kwam dan gewoonlijk van Goes met een Cogghe de Schelde over, landde te Gorishoek en reed met haren Frank over de dijk naar haar kasteel." In 1434 werd Jacoba in het koor van de kerk met „haren" Frank in de echt verbonden, twee jaar later leefde ze al niet meer. Het geluk van een mensenkind is vaak erg broos, zeker was het dat in die dagen Hervormde kerk In de tijd dat Frank II het dorp St. Maartensdijk omwalde, zodat het zich „smalstad" (stad zonder stem recht in de Staten van Zeeland) mocht noemen, verbond hij ook een College van kanunniken (kapittel) aan zijn kerk: 1429. Exterieur De veertiende-eeuwse bakstenen toren stond er toen al, later, bij de bouw van schip en zijbeuken in de tweede helft van de vijftiende eeuw, werden een traptoren en steunberen toegevoegd en werd de toren in de nieuwe laat-gotische pseudo-basiliek gedeeltelijk ingebouwd. De westgevel werd daarbij versierd met blokken ledesteen (vindplaats bij het Belgische Balegem, de dikte is het dubbele van de verwante Gober- tange). Het hoofdkoor dateert uit circa 1400. In die tijd was er aan de noordkant van het koor een toegang naar een kleine, lage grafkapel, die tegelijk met St. Maartensdijk met het langgerekte marktplein.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 13