Petroleum lampen 27 Guilt Ipnrt «Ut fit G6ó (uit morn n»!rm Hlf ftfirbm hÖ u Irtiun Sm örff twit mftoimi tmnmt ia gHnrfittf toff ftiöfüf proroftm, Math z z - Bronnen: A. J. van der Aa: „Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden", 10e deel. Gorinchem, 1847. C. Chavannes-Mazel: e.a.: „Langs de oude Zeeuwse kerken". Baarn, 1975. Dr. C. Dekker: „Zuid-Beveland". Assen, 1971. H. Janse: „Kerken en torens in Zeeland". Zaltbommel, 1 969. C. Jobse: „Uit een Zeeuws dorpsleven - Scherpe- nisse rond 1900". Sint-Annaland, 1969/1975. Dr. J. J. Westendorp Boerma: „De klokken van Noord-Zeeland", in Zeeuws Tijdschrift 1 952, II. Resolutieboek van de magistraat. Gemeente archief Tholen te Sint-Maartensdijk. Gegevens van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist over de restauratie. Voor wat betreft Poortvliet en Scherpenisse: met dank voor het verschaffen van informatie aan C. van Winkelen te Sint-Annaland en J. P. B. Zuurdeeg, gemeente-archivaris van Tholen te Sint-Maartensdijk. De gegevens over het orgel in de kerk van Scherpenisse konden worden opgenomen dank zij de enthousiaste medewerking van de organist, de heer Joh. Hage. G. J. LEPOETER Toen we in het artikel over de kerk te 's-Heer Arendskerke in het bulletin no. 7 de aandacht vestigden op de petroleumlampen, hadden we niet de illusie dat onze suggestie, om van deze lampen weer echt gebruik te gaan maken, direct opgevolgd zou worden. Voor zover bekend hadden deze lampen voor het laatst in 1937 dienst gedaan en het mag een wonder heten dat ze alle 21 intact gebleven zijn. Alleen de kousjes moesten vernieuwd worden. Hulde aan de groep mensen in 's-Heer Arendskerke die zich de moeite hebben getroost de lampen weer bedrijfsklaar te maken en uit te proberen! In de Kerstnachtdienst van 1 981 hebben de petroleumlampen, samen met een aantal kaarsen en de kerst boomverlichting, weer gebrand. We hebben het als een ware belevenis ervaren. Het mag niet zo zijn dat de waarde van Kerstmis afhangt van dergelijke sfeerbepalende elementen, maar toch hopen wij dat het branden van de petroleumlampen in het prachtige interieur van de kerk in 's-Heer Arendskerke een jaarlijkse gewoonte zal worden. Het tiengebodenbord uit 1581. terrein dat aan het kerkhof grensde en gebruikt dit sedertdien als algemene begraafplaats. De torenklok Eindigen we met de torenklok, de enige nog aanwezige van de drie die er in de 18e eeuw hingen. De klok met een gewicht van 1053 kg heeft de respectabele leeftijd van bijna 500 jaar. Dit is op te maken uit het opschrift wat de klok draagt: „Symoen Waghevens maecte mij doen men screef MCCCCLXXXIIII (1484)". Het rijmpje wat de klok verder als opschrift meekreeg, heeft ook na 500 jaar nog niets van zijn betekenis verloren: „Benedicta (de gezegende) es minen naem, Mijn geluyt sye Goede beqaem. A/soe verre a is men mijn horen saj Wilt God bewaren boven all. Het kerkhof, als begraafplaats nog duidelijk herkenbaar.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 27