12 Gezicht op Baarland vanuit het westen in 1 746. De zijbeuken van de kerk zijn dan nog niet afgebroken, (tekening, gewassen in Oostindische inkt door C. Pronk. Zeelandia lllustrata, deel II, no. 1351) (Foto: Documentatiecentrum, Middelburg wekelijkse marktdag was al lang weer vergeten. Dat was nog duidelijk anders in de dagen van de bekende, in Baarland geboren filosoof en historicus Hadrianus Barlandus (1486-1538), die in een lofzang op zijn geboorte plaats schreef: „Niet ver van de stad Goes ligt mijne geboorteplaats Baarland: een oord, zóó vruchtbaar en welvarend, zóó uitmuntende door zijne deftige gebouwen, aangename dijken en vermakelijken zeeoever, dat ik er gerust op kan toepassen, hetgeen Horatius ten aanzien van Bajae, zeide: „Geen oord in 't wereldrond prijkt heerlijker, dan Bajae. Ook deze regelen van den dichter Martialis: „Al had ik Bajae duizend maal geprezen, toch waart gij, Bajae! nooit volprezen. De gehele oord is door wel besproeide beemden en bosschaadjes omgeven. Voorwaar, eene voortreffelijke plaats voor de studiën, een waardig verblijf voor de Zanggodinnen!" Geschiedenis Bij de rampzalige stormvloed van 1014 heeft de zee onder andere in het westelijk gedeelte van het tegen woordige Zuid-Beveland geweldig huisgehouden. De hoofdinbraak had waarschijnlijk plaats vanuit het noord westen, ter hoogte van de monding van de oude Romeinse Schelde, zodat toen de wellicht nog niet geheel verlande bedding opnieuw in gebruik genomen en diep uitgeschuurd werd. Grote delen van Walcheren en van Zuid-Beveland werden door de zee opgeruimd. Er ontstond een ware binnenzee, de Zwake, ten zuiden waarvan eilanden van oudland bleven bestaan: Borsele en Baarland. Op het westelijke eiland Borsele lagen later negen dorpen, op het oostelijke eiland Baarland vijf dorpen: Baarland, Bakendorp, Hoedekenskerke, Vinninge en Oostende en op het middelste kleine eiland één dorp: Oudelande. Naderhand, mogelijk tussen 1250 en 1 300, werden de eilanden Borsele en Baarland en daar tussenin het kleine eiland Oudelande, door middel van een ringdijk aaneengesloten. Het grondgebied van het oude eiland Baarland is in de loop van de eeuwen gedeeltelijk in de Westerschelde verdwenen, de dorpskern van Oostende ligt thans geheel in het water, die van Bakendorp gedeeltelijk. Vinninge was het oudste dorp op het eiland Baarland, het was een vroege dochterkerk van de kerk van Monster en wordt reeds genoemd in de pauselijke oorkonde van 1216. De kerk van Vinninge is de moederkerk van de kerken op Baarland: Oostende, Hoedekenskerke en Baarland. De kerk van Baarland wordt voor het eerst genoemd in de tiendlijst van 1 275-1 280 en was gewijd aan Sint- Maarten. Er waren behalve het hoofd altaar in de kerk nog vijf altaren: het eerste gewijd aan Sint-Barbara, het tweede aan Sint-Catharina, het derde aan Sint-Johannis evangelist en Sint- Cornelius, het vierde aan Maria en het vijfde aan Sint-Nicolaas en Sint- Jacobus. Ook het feit dat Baarland een kerk met twee pastoorsplaatsen was, duidt op het belang van deze kerk. De Baarlandse kerk is op haar beurt te beschouwen als moederkerk van Bakendorp en waarschijnlijk van Oudelande. Een proces tussen ingezetenen van Baarland en die van Oudelande, in 1509 gevoerd voor het Hof van Holland, laat zien hoe kerk en parochie van Baarland een traditio neel overwicht hadden op de omliggende parochies, waarvan Oudelande zich in het begin van de 1 6e eeuw wilde bevrijden. Het overwicht van Baarland was mede gebaseerd op het feit dat alle ambachten er in handen waren van de hoge adel. Het proces werd gevoerd tussen ingezetenen van Oudelande als eisers en die van Baarland als gedaagden over de heffing van een accijns „van 'tguent dat men drinckende is" door

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 12