15 lijke opzet ongetwijfeld een forse dorpskerk heeft gevormd. In 1533 is de kerk door een zware brand geteisterd, waarover we niet veel meer weten dan wat Boxhorn er over schreef: „In 't jaer MCCCCCXXXIII ter selver tijdt/korts nae St. Jans misse/was eenen vervaerlijcken brandt van donder ende blixem/dattet vyer te Baerlandt in die kercke Een detail van de fraai bewerkte orgelkas. (Foto: H. J. R. Weinreich) Een detail van de gewelfbeschildering. (Foto: H. J. R. Weinreich) Het interieur. Het beschilderde schot wat het koor afsluit is nogal overheersend. (Foto: H. J. R. Weinreich) quam/die met veel huysen verbrande." De zijbeuken zijn in 1 774 gesloopt, een logisch gevolg van de terug gelopen welvaart en de hiermede gepaard gaande sociale achteruitgang en het ontbreken van voldoende middelen om een dergelijk groot gebouw in een redelijke staat van onderhoud te houden. De huidige noord- en zuidwand zijn toen opgetrokken tussen de twee rijen pilaren, ter afsluiting van het over blijvende kerkschip. Naar het koor werd dit schip ter plaatse van de oude triomfboog afgesloten met een met de Tien Geboden beschilderd schot. De ten tijde van deze afbraak en verbouwing in noord- en zuidwand aangebrachte ramen getuigen van weinig goede smaak en een zich er op een goedkope manier van af maken. Na de afsluiting van het koor werd dit tot opslag- en werkruimte gedegradeerd, terwijl een gedeelte van het koor geruime tijd als school dienst heeft gedaan. Hiervoor is ook op enkele meters hoogte een houten zoldering aangebracht. In de huidige toestand maakt het veelzijdig gesloten koor een uiterst deplorabele indruk. Vooral de dichtgemetselde ramen zijn hier debet aan. Een blind gedeelte in de noordwand van het koor toont aan dat bij deze

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 15