1 Ik geloof in Hen hesb< Ik geloof eene heilige meenschapderheiln Weder opstanding <1 En een eeuwid lever 18 reparaties uitgevoerd en kleine wijzigingen aangebracht, niettemin is het instrument voor het overgrote deel origineel. Het Moreau-orgel te Baarland is een .uiterst waardevol monument, te meer daar het in alle opzichten zo goed bewaard is gebleven. Het is één van de meest waardevolle exemplaren van de kleinere monumentale orgels van Nederland. Een algehele restauratie van dit fraaie instrument is zeer wenselijk. Het overige interieur Behalve over het orgel is over de inrichting van de kerk niet al te veel bijzonders te vermelden. De preek stoel en de rest van het meubilair, geschilderd in een onbestemde bruin gele kleur, dateren uit de tijd na de verbouwing van 1774. De beschilde ring van het houten schot dat het koor afsluit en waartegen de preek stoel geplaatst is, is typerend voor de tijd dat dit werd aangebracht, eind 18e eeuw. De beschildering van het houten gewelf dateert uit de periode rond de laatste eeuwwisseling. Enkele waardevolle details: de plm. twee eeuwen oude koperen doop- schaal aan de preekstoel en de acht gave 1 9e-eeuwse petroleumlampen langs de beide zijwanden. De koe en de berin Waarschijnlijk niemand in Baarland zal het vandaag de dag nog weten, maar toen ds. Hendrik de Koe, die er De koperen doopschaal. (Foto: H. J. R. Weinreich) De grafsteen van Willem Janszoon lantmeter. (orig. Alg. Rijksarchief, Den Haag) predikant was van 1 784 tot 1 789, zijn intrede deed in Baarland, in het wapen waarvan een levensgrote beer is afgebeeld, koos hij als tekst voor de prediking de volgende woorden uit het bekende gedeelte over het vrederijk (Jesaja 11:7): „De koe en de berin zullen samen weiden, haar jongen zullen zich tezamen neder- leggen." Eén van de fraaie petroleumlampen. (Foto: H. J. R. Weinreich) 1? Wat nog wel aan dezelfde ds. de Koe herinnert zijn de woorden uit Psalm 150, die als tekst dienden tijdens de prediking bij de inwijding van het orgel op 1 oktober 1786 en die we kunnen lezen op een draag- balk onder het orgel: „Halleluja. Looft God in zijn heiligdom. Looft hem met snarenspel en orgel. Bronnen: P. C. Bloys van Treslong Prins: „Genealogische en heraldische gedenk waardigheden in en uit de kerken der provincie Zeeland", Utrecht, 1919. C. Chavannes-Mazel e.a.: „Langs de oude Zeeuwse kerken", Baarn, 1975. Dr. C. Dekker: „Zuid-Beveland", Assen, 1971. P. M. Grijpink: „Register op de parochiën, altaren, vicarieën en de bedienaars zooals die voorkomen in de middeleeuwsche rekeningen des aartsdiakens van den Utrechtschen dom", Amsterdam, 1914. - H. Janse: „Kerken en torens in Zeeland", Zaltbommel, 1 969. Drs. J. H. Kluiver: „Historische orgels in Zeeland", in Archief Kon. Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, Middelburg, 1972/1973. - Landmeetkundig gezelschap Snellius, Lustrumboek 1960-1965, Delft. - J. de Ruiter: „De luid- en torenklokken in de gemeente Borsele", in Hist. Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland, Goes, 1979. M. Smallegange: „Nieuwe Cronyk van Zeeland", Middelburg, 1696. J. W. te Water: „Kort Verhaal der Reformatie van Zeeland in de zestiende eeuw", Middelburg, 1 766. S. de Wind: in Zeeuwsche Volksalmanak 1837 Met dank voor de verleende medewerking en het verschaffen van informatie aan de heer J. O. van Erk te Baarland (namens de kerkvoogdij) en ds. S. J. M. Hulsbergen te Kapelle.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 18