21 hier allereerst. Wat er nu nog staat als kerk van Hoedekenskerke, is niet meer dan het koor van een kerk die oorspronkelijk veel groter is geweest. Wanneer de veronderstellingen van de heren van Monumentenzorg, die ik uit hun mond opving, juist zijn, zou dit koor, naar ruwe schatting, gebouwd zijn tussen 1420 en 1430. En dan is het, lijkt mij, ook niet te veel verondersteld dat Willem de Vriese van Ostende een belangrijke stem heeft gehad in de bouw van dit koor en dan zal hij financieel voor deze bouw zijn aandeel hebben binnengebracht. Misschien heeft men de gedachte gehad heel deze kerk te vernieuwen naar de laatste mode van die tijd op dit terrein, die toen ook al uit Parijs kwam. Zo'n kerk was in die tijd een stuk glorie, niet alleen van de parochie, maar vooral ook van de ambachtsheerlijkheid. De mode van die tijd bij de bouw van kerken was zo langzamerhand de gothiek geworden. De kerk van Hoedekenskerke wordt gerekend tot een bepaalde variatie van deze bouw stijl, die men de Schelde-gothiek noemt. Het koor van de bisschoppelijke kerk te Doornik, tot welk bisdom nagenoeg heel Vanaf de zeedijk 1 970. Vlaanderen behoorde, wordt wel als het uitgangspunt van deze Schelde- gothiek gezien. In ieder geval vinden we overal langs de Schelde en in Vlaanderen kerken die tot dit type worden gerekend. Hun koor is hoog- opgaand evenals de ramen. De raam- neggen (afgewerkte randen van de muur rond een gotisch venster) zijn gewoonlijk, zowel aan de buitenkant als aan de binnenkant van de kerk, rijker geprofileerd dan meestal het geval is. Op Zuid-Beveland behoorde de kerk Interieur kerk Hoedekenskerke 1977. (Rijksdienst Monumentenzorg)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 21