4 Raadszaal van gemeentehuis te St.-Maartensdijk. rijke handelsnederzetting aan de Schelde. Eens resideerden de Heren van Glïmes daar in het nu prachtig gerestaureerde, door telgen van de Keldermansfamilie (Antonis I, Matthijs II en Rombout II: eind vijftiende begin zestiende eeuw) gebouwde Markiezenhof. Ontvangst in het gemeentehuis te St.-Maartensdijk Vanaf de brug over de Eendracht zagen we de stad Tholen liggen met zijn hoge kerktoren, maar we reden door naar St.-Maartensdijk, waar in het tussen 1 960-1 964 gerestau reerde gemeentehuis sinds 1975 het bestuur van Tholen zetelt. Dit stadhuis, al vermeld in een stads rekening van 1586/1587, werd in 1628, tijdens het bestuur van Frederik Hendrik, Heer van St.-Maar tensdijk, zijn rentmeester Cornelis Liens en een tweetal burgemeesters, verbouwd; het bleef eigendom van de Vanaf de brug over de Eendracht zagen we de stad Tholen liggen met zijn hoge kerktoren. Paneel van Eleonore Bourbon Condi (1587- 1619) gehuwd met Philips Willem van Oranje (1554-1618) Paneel van Marie I Stuart (1 631 -1 660) gehuwd met stadhouder Willem II (1626-1650) Prins, maar de stad mocht het gebruiken voor de rechtspraak en bestuurlijke zaken. Op de schilden in de vroeg-Renaissance voorgevel staan dan ook de wapens van de smalstad Tholen (een springende haas), de provincie Zeeland en Prins Frederik Hendrik. De ontvangst door de burgemeester, de heer E. Baerends, en het gemeentebestuur was hartelijk en gul. Er werd ons niet alleen veel goeds aangeboden, maar we mochten ook het hele huis bekijken tot de raads zaal toe. Van de wanden sloegen vijf tien schilderijen van de Oranjes, van Prins Willem I tot en met Koning- Stadhouder Willem III plus de panelen van Frank van Borssele en zijn gade Jacoba van Beieren - 1 7e-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 4